Tvrdý Brexit by byl i proti zájmům Česka. Dohoda občany ochrání. Komentář Stanislava Polčáka | info.cz

Články odjinud

Tvrdý Brexit by byl i proti zájmům Česka. Dohoda občany ochrání. Komentář Stanislava Polčáka

Evropská unie splnila nedělním dojednáním s britskou vládou evropský závazek řešit vztahy dohodou, kompromisem ve prospěch budoucích vztahů v Evropě. Rád ji v EP podpořím, komentuje pro Info.cz europoslanec Stanislav Polčák.

Ráno den po referendu Velké Británie mnozí čeští euroskeptikové slavili odchod Británie z Evropské unie. Přesně titíž euroskeptikové, kteří jinak mají plná ústa o ochraně českých zájmů v Evropě, přitom naprosto mlčeli a mlčí nadále o tom, že Spojené království patří mezi TOP 5 zemí, kam směřuje český vývoz (mimochodem prezidentem milovaná Čína ani zdaleka nedýchá Britům na záda). Příznivé podmínky pro obchodní ofenzivu našich exportérů byly umožněny právě existencí vnitřního trhu v rámci EU.

Tvrdý brexit by přinesl v kostce následující: čistá ztráta rozpočtu EU, z něhož čerpá i naše země, o mínus 8 % (pro nové rozpočtové období to může znamenat pro ČR až minus zhruba 107 mld. korun.) a podle studie české vlády může poklesnout objem českého exportu do Británie až o desetinu! To nemluvím o problémech Čechů, kteří v Británii žijí, a o jejich nejistotě, zda tam budou moci dále pracovat, nebo o českých studentech, jejichž školné se podle odhadů minimálně zdvojnásobí.

Rozchod dohodou ochrání Evropany

Pro minimalizaci výše uvedených dopadů je proto klíčové dohodnout se s Velkou Británií i pro dobu po rozvodu jisté „privilegované partnerství“.

Unie dnešním schválením dohody s Velkou Británií pro dobu po rozvodu splnila svou povinnost chránit zájmy Evropanů, chránit zájmy občanů ČR. Jsem rád, že instituce EU dokázaly vyjednat akceptovatelné partnerství.

Při hlasování v Evropském parlamentu dohodu samozřejmě podpořím, protože umožní zachovat výhody společného hospodářského prostoru, těsných mezinárodních vztahů a řešení bezpečnosti v Evropě.

Pro ČR jsou podstatné dvě hlavní oblasti – zajištění práv našich občanů žijících v Británii a platby do rozpočtu EU. V parlamentu jsem vždy zdůrazňoval nutnost dohody s britskou vládou oproti křiklounům, kteří žádnou dohodu nechtěli a přejí si chaos v evropských vztazích, aby se Unie rozpadla. Jsem proto rád, že EU svůj díl odpovědnosti splnila, třebaže čeští euroskeptikové budou opět o zásluhách Unie i pro ochranu zájmů našich občanů mlčet.

Teď je tedy míč na britské straně: oni musí konat, jinak nás čeká tvrdý brexit. A ten je proti zájmům naší země a jejích občanů.

Autor je europoslancem za STAN

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud