Varování šéfa Frontexu: Migranti mají novou trasu, přes Španělsko v červnu přešlo 6 tisíc lidí | info.cz

Články odjinud

Varování šéfa Frontexu: Migranti mají novou trasu, přes Španělsko v červnu přešlo 6 tisíc lidí

Další migrační trasa zřejmě povede přes Španělsko. Na nový trend upozornil šéd agentury pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex Fabrice Leggeri. Jeho varování přichází ve chvíli, kdy státy EU přemýšlí, jak lépe chránit své hranice, a například Itálie odmítá přijímat lodě neziskových organizací s uprchlíky. Ty tak míří právě do Španělska.

Leggeri v pátek v rozhovoru pro německý týdeník Die Welt am Sonntag nazval cestu z Maroka do Španělska „západní středomořskou trasou“ a dodal, že v červnu tímto způsobem překročilo hranice Evropské unie 6 tisíc osob. Podle šéfa Frontexu se může stát problematičtější než současné trasy přes Itálii či Řecko. „Pokud se mě ptáte, čeho se nejvíc obávám, pak musím říci, že Španělska,“ pravil Leggeri.

Počet migrantů příchozích do Evropy sice už zdaleka nedosahuje milionových čísel jako na vrcholu uprchlické krize v roce 2015, na Starý kontinent však stále míří desetitisíce lidí. Právě migrace v posledních týdnech vyvolala spory mezi jednotlivými členskými státy unie.

Asi největší politické tenze byly vidět v Německu, kde se kvůli přístupu k migraci málem rozpadla vládní koalice. Kancléřka Angela Merkelová nakonec situaci vyřešila dohodou s koaličními partnery zahrnující rychlejší vracení migrantů v rámci EU.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátek prohlásil, že v září přednese plán, jak střežit evropské hranice. Jedním z návrhů by mohlo být nasazení 10 tisíc pohraničníků již od roku 2020. „Původně jsme je zamýšleli nasadit od roku 2027,“ pravil Juncker na tiskové konferenci ve Vídni.

Migrace byla předmětem debaty také na posledním červnovém summitu EU. Na něm se státy shodly na vyšších finančních prostředcích pro Frontex, vytváření center pro uprchlíky mimo unii nebo na dobrovolném přijímání migrantů jednotlivými členskými státy. Kritici však dohodě vyčítají, že je příliš vágní a nenavrhuje konkrétní řešení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud