Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Varování šéfa Frontexu: Migranti mají novou trasu, přes Španělsko v červnu přešlo 6 tisíc lidí

Varování šéfa Frontexu: Migranti mají novou trasu, přes Španělsko v červnu přešlo 6 tisíc lidí

Další migrační trasa zřejmě povede přes Španělsko. Na nový trend upozornil šéd agentury pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex Fabrice Leggeri. Jeho varování přichází ve chvíli, kdy státy EU přemýšlí, jak lépe chránit své hranice, a například Itálie odmítá přijímat lodě neziskových organizací s uprchlíky. Ty tak míří právě do Španělska.

Leggeri v pátek v rozhovoru pro německý týdeník Die Welt am Sonntag nazval cestu z Maroka do Španělska „západní středomořskou trasou“ a dodal, že v červnu tímto způsobem překročilo hranice Evropské unie 6 tisíc osob. Podle šéfa Frontexu se může stát problematičtější než současné trasy přes Itálii či Řecko. „Pokud se mě ptáte, čeho se nejvíc obávám, pak musím říci, že Španělska,“ pravil Leggeri.

Počet migrantů příchozích do Evropy sice už zdaleka nedosahuje milionových čísel jako na vrcholu uprchlické krize v roce 2015, na Starý kontinent však stále míří desetitisíce lidí. Právě migrace v posledních týdnech vyvolala spory mezi jednotlivými členskými státy unie.

Asi největší politické tenze byly vidět v Německu, kde se kvůli přístupu k migraci málem rozpadla vládní koalice. Kancléřka Angela Merkelová nakonec situaci vyřešila dohodou s koaličními partnery zahrnující rychlejší vracení migrantů v rámci EU.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátek prohlásil, že v září přednese plán, jak střežit evropské hranice. Jedním z návrhů by mohlo být nasazení 10 tisíc pohraničníků již od roku 2020. „Původně jsme je zamýšleli nasadit od roku 2027,“ pravil Juncker na tiskové konferenci ve Vídni.

Migrace byla předmětem debaty také na posledním červnovém summitu EU. Na něm se státy shodly na vyšších finančních prostředcích pro Frontex, vytváření center pro uprchlíky mimo unii nebo na dobrovolném přijímání migrantů jednotlivými členskými státy. Kritici však dohodě vyčítají, že je příliš vágní a nenavrhuje konkrétní řešení.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744