Všichni migranti z lodě Diciotti mohou na pevninu. Salvini čelí podezření z únosu a zneužití pravomoci | info.cz

Články odjinud

Všichni migranti z lodě Diciotti mohou na pevninu. Salvini čelí podezření z únosu a zneužití pravomoci

Více než stovka migrantů z lodě Diciotti, která už pátý den kotví na Sicílii, může vystoupit na pevninu. O většinu z nich se postará italská katolická církev, část jich přijme Irsko a Albánie. Oznámil to dnes večer italský ministr vnitra Matteo Salvini. Ten dosud odmítal běžence vpustit na pevninu a naléhal na země EU, aby Itálii, která se v posledních letech potýká s masovou vlnou migrace, s běženci pomohly. Kráce před tím italská média informovala, že prokurátor na Sicílii zahájil kvůli zadržování migrantů na lodi Diciotti formální vyšetřování Salviniho.

Loď Diciotti italské pobřežní stráže nabrala na 190 migrantů ve Středomoří 16. srpna, když na vratkých člunech mířili do Evropy. Krátce poté přepravila 13 z nich ve vážném zdravotním stavu na ostrov Lampedusa a se zbylými doplula na Sicílii. Ve středu večer nechala italská vláda po kritice a nátlaku prokurátora vylodit 29 nezletilých, dnes po prohlídce zdravotníků, kteří shledali u některých podezření na tuberkulózu, mohlo vystoupit 17 lidí. Pět žen to ale odmítlo, aby zůstalo se členy rodiny.

Italská vláda se snažila vyvinout nátlak na EU, aby jí s migranty pomohla. Italský vicepremiér Luigi Di Maio dokonce pohrozil zastavením příspěvků do unijního rozpočtu. Italská vláda chtěla, aby si běžence z lodě Diciotti přerozdělily další země EU, jako to některé z nich už učinily v předchozích týdnech v případě jiných lodí, jež připluly do Itálie či na Maltu. Až do dneška žádná země nenabídla Římu pomoc.

Dnes navečer jako první nabídla Albánie, která je kandidátem na vstup do EU, že převezme 20 migrantů. Poté nabídlo převzít 20 až 25 běženců z lodě Diciotti Irsko.

Italská média dnes večer také informovala, že prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio zahájil formální vyšetřování Salviniho kvůli zadržování migrantů na lodi Diciotti. Podezírá ho z "únosu, nezákonného zadržování osob a zneužití pravomoci". Salvini to dnes pro agenturu ANSA komentoval slovy, že je „ostuda“, když je zahájeno vyšetřování proti ministrovi, který se snaží chránit hranice země.

Prokurátor zahájil vyšetřování v kauze lodi Diciotti už ve středu, ale tehdy proti neznámému pachateli.

Salviniho postup v případě lodě Diciotti mnozí kritizovali. Dnes se shromáždilo na 200 demonstrantů v přístavu, kde loď kotví, a manifestovalo za jejich propuštění z lodi.

Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky přes Středomoří a nová italská vláda se mu snaží zamezit. Už v červnu oznámil Salvini, že nebude v italských přístavech přijímat lodě zahraničních nevládních organizací, protože podle něj nahrávají pašerákům.

INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018INFOGRAFIKA DNE: Migrace do EU v prvním pololetí roku 2018autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud