Začneme se konečně bránit? Vyhoštěním ruských zpravodajců to teprve začíná. Komentář Jakuba Jandy

Jakub Janda

Osmadvacet unijních států se postavilo za Velkou Británii, která zažila ruský útok chemickou zbraní hromadného ničení na svém území. Britové již vyhostili 23 ruských nedeklarovaných zpravodajců, minimálně dalších šest států včetně Česka se připravuje k podobnému kroku odvety.

Nutno přiznat, že první útok zakázanou zbraní hromadného ničení na území členského států Aliance za celou dobu její existence je tak závažný, že vyhoštění jen několika desítek ruských zpravodajců z Evropy není ani náhodou dostatečným trestem pro Putinův režim. Takovou odvetou by byl tvrdý zásah proti penězům ruských oligarchů, k čemuž se Británie chystá. Nebo skutečně detailní prošetřování ruského vlivu například parlamentní vyšetřovací komisí, k čemuž v Česku zatím nikdo nemá odvahu.

Hlavním smyslem reakce evropských spojenců na ruskou agresi není „vyhošťování diplomatů“, jak to mnozí nepřesně nazývají, nýbrž vyhošťování nedeklarovaných zpravodajců. Státy mezi sebou sdílejí emisary, kteří mají za úkol působit jako spojka svého státu v hostitelské zemi. Kvůli tomu musejí dodržovat vzájemně dohodnutá pravidla a konvence, která lze zjednodušeně popsat jako základy slušného společenského chování, akorát převedené na úroveň států.

Na lež není žádné právo. Komentář Roberta Břešťana

sinfin.digital