Články odjinud

Zástupci ČR a Německa budou jednat o budoucnosti EU a o migraci

Zástupci české a německé vlády se v pátek setkají v Praze k dalšímu kolu strategického dialogu. Jednat budou zejména o budoucnosti Evropské unie, její zahraniční politice a o vnitřní bezpečnosti a migraci. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí.

Strategický dialog české a německé vlády začal v roce 2015 a kabinety obou zemí si v něm vyměňují názory na oblasti, ve kterých spolupracují. V rámci evropské politiky se zástupci Česka a Německa setkají při strategickém dialogu potřetí a budou se snažit odhalit místa, v nichž se pozice obou zemí blíží a mohly by při jejich prosazování spolupracovat.

Jednání se vedle vládních odborníků zúčastní zhruba 50 zástupců občanské společnosti z Česka i Německa. Povedou ho státní tajemník české vlády pro evropské záležitosti Aleš Chmelař a vedoucí odboru pro evropské záležitosti na německém ministerstvu zahraničí Martin Kotthaus.

Strategický dialog se koná v době, kdy si obě země připomínají 20. výročí vytvoření Česko-německého fondu budoucnosti. Fond u příležitosti tohoto výročí pořádá v sobotu sousedskou slavnost, která se uskuteční symbolicky na pražském Mánesově mostě na znamení přemosťování rozdílů mezi oběma státy.

 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud