Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zlobivé dítě“, ale naše. Evropští lidovci se přou, jak se postavit k Orbánovi

„Zlobivé dítě“, ale naše. Evropští lidovci se přou, jak se postavit k Orbánovi

Podle některých politik, který systematicky podkopává maďarskou demokracii a postupně upevňuje moc ve svých rukou. Podle druhých problematický člen rodiny, který však dobře ví, kde jsou jeho hranice, a lze proto v jeho případě přimhouřit oko a ledacos mu odpustit. Evropští lidovci (EPP), k nimž se hlásí také Fidesz Viktora Orbána, se navenek za svého člena staví, uvnitř ale jasno nemají. V EPP zasedá i dvojice českých politických stran – KDU-ČSL a TOP 09.

„Gratuluji Viktoru Orbánovi a Fidesz/MPSZ k jejich jasnému vítězství v maďarských parlamentních volbách. Těším se na pokračování naší spolupráce, díky níž najdeme společná řešení evropských výzev.“ Tolik tweet šéfa politické skupiny Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfreda Webera ze dne, kdy maďarští voliči zajistili dosavadnímu premiérovi Viktoru Orbánovi ústavní většinu v národním parlamentu.

Na první pohled jde o běžně formulovanou gratulaci, která je politickou slušností a povinností - a v případě jiných politiků by pravděpodobně prošla bez větší pozornosti. Ale ne v případě Orbána a Webera. Weberův tweet totiž uvnitř frakce evropských lidovců znovu rozvířil už několik let táhnoucí se debatu o tom, jak se europoslanci mají stavět ke kontroverznímu politikovi. Její pachuť bylo možné zachytit i minulý týden na chodbách štrasburského sídla Evropského parlamentu, kam se na pravidelné plenární zasedání sjelo všech více než sedm stovek europoslanců.

Evropští lidovci, kteří ve svých řadách čítají například křesťanské demokraty německé kancléřky Angely Merkelové či šéfa Evropské komise Jean-Claudea Junckera, totiž navenek maďarského politika podporují a chovají se, jako by stále hlasitější kritiku na jeho adresu neslyšeli. Ignorují, že Orbánovi je dlouhodobě vyčítáno, že si systematicky uzurpuje moc, omezuje média a občanskou společnost, má vazby na Rusko a populisticky rozdmýchává v zemi protiimigrační nálady. Podle některých dokonce natolik, že by proti němu měla být na evropské úrovni po vzoru Polska spuštěna zvláštní procedura, na jejímž konci postižené zemi hrozí odebrání hlasovacích pravomocí v unijních institucích.

Uvnitř frakce, která je největší politickou skupinou v Evropském parlamentu, se ale o tak jednoznačném postoji, jež razí její vedení, mluvit nedá. „Je pravda, že naše pozice vůči Viktoru Orbánovi je široká,“ potvrzuje redakci česká europoslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL, která je také členem Evropské lidové strany. „Na druhou stranu, jestli si někdo myslel, že v EPP vítězství Orbána ve volbách Maďarům pořádně osolíme, tak to se nestalo,“ komentuje nedávnou výměnu názorů mezi evropskými lidovci, která proběhla v reakci na Orbánovy vítězné parlamentní volby 9. dubna.

Asi nejostřejší kritika na adresu Viktora Orbána a jeho stylu vládnutí, které podle mnohých podkopává základní evropské hodnoty, jako je svoboda, demokracie, odpovědnost nebo právní stát, zaznívá v rámci EPP od Švédů a Finů. Švédský europoslanec Gunnar Hökmark v reakci na Weberův tweet uvedl, že jeho obsah rozhodně neodráží smýšlení celé frakce. „Neschvaluji Weberovu gratulaci. Neměli bychom blahopřát lídrovi, jehož rétorika jde proti základním hodnotám, které jako EPP uznáváme,“ citoval ho bruselský server Politico.

Jedním z poslanců, kteří dlouhodobě volají po tom, aby Evropští lidovci Orbánovu stranu Fidesz dokonce vyloučili ze svých řad, je Lucemburčan Frank Engel. Už loni při debatách o omezování práv Středoevropské univerzity založené Georgem Sorosem v Budapešti, které do Bruselu přijel vysvětlovat sám Orbán, Engel upozorňoval na to, že maďarský premiér překračuje meze. „Všichni v soukromí by přiznali, že takhle situace nemůže pokračovat,“ uvedl.

Na druhou stranu lucemburský poslanec přiznává, že něco takového se pravděpodobně v brzké době nestane. Zdaleka největší podpoře se aktuálně 12 europoslanců Fidesz těší podle insiderů ze strany Německa – zejména od Křesťansko-sociální unie (CSU), bavorské sestry křesťanských demokratů (CDU) německé kancléřky Merkelové.

„K vyloučení strany Fidesz z EPP nedojde. Orbán - to není jen Maďarsko, je důležitý i třeba pro Balkán. Evropská lidová strana by tak nepřišla jen o dvanáct poslanců Fidesz, ale zároveň i o hlasy Maďarů na Slovensku nebo v Rumunsku,“ myslí si další český europoslanec z KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

To si podle něj uvědomují i lídři evropských lidovců Manfred Weber nebo Joseph Daul, kteří o Orbánovi hovoří jako o „zlobivém dítěti“, ale zároveň s jeho členstvím ve frakci kalkulují. „Orbán ví, kdy zařadit zpátečku. Mluvil o zavedení trestu smrti v Maďarsku, ale pak přijel do Štrasburku a tady nám říkal, že to nikdy nepodporoval a že to byla jen reakce,“ uvádí příklad Zdechovský. Podobně to vnímá i Michaela Šojdrová. „Orbán neustále zkouší, kam až může zajít. Vždycky se ale umí vrátit,“ dodává k tomu.

Šojdrová spolu s dalšími zahraničními europoslanci věří, že pokud bude Orbánova strana součástí politické skupiny evropských lidovců, pro politiky bude snadnější společně hovořit a Orbánovi připomínat, kde jsou hranice, které se nemají překračovat. „Pokud by na něj nebyl vyvíjen žádný tlak, kam by se situace v Maďarsku vyvíjela? Smysl EU se ukazuje i v o tom, že my jako Evropský parlament upozorňujeme maďarskou občanskou společnost na problémy, které tam jsou. Mají díky nám možnost slyšet i názory z druhé strany, které neříkáme jen tak,“ sdělila redakci Šojdrová.

Jak dopadly parlamentní volby v Maďarsku?
Konzervativní strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána obhájila v dubnových parlamentních volbách ústavní většinu mandátů – v koalici s křesťanskými demokraty má 133 křesel ze 199. S velkým odstupem skončilo na druhém místě radikální nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), které získalo 25 křesel. Třetí je koalice vedená socialisty se ziskem 20 poslaneckých mandátů.
 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1