Články odjinud

Zvrátí Juncker obchodní válku s USA? Jednání krachne, Trump nemá proč ustupovat, tvrdí expert

Zvrátí Juncker obchodní válku s USA? Jednání krachne, Trump nemá proč ustupovat, tvrdí expert

Předsedu Evropské komise dnes čeká velký úkol, který může utlumit obchodní válku s nejbližším partnerem Evropské unie – Spojenými státy. K vyjednávacímu stolu však usedne s extrémně komplikovaným a jen těžko předvídatelným protějškem Donaldem Trumpem. O to bude jeho mise složitější. Americký prezident, kterého roztáčení kol obchodní války spíš posiluje, navíc nemá důvody k ústupkům, říká pro INFO.CZ ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého se oba politici dnes zřejmě rozejdou s tím, že se na ničem nedohodli. Co čekat dál?

Rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit na Evropskou unii a další země světa dovozní cla na hliník a ocel, označil koncem května Juncker za čistý a jasný protekcionismus. Dnes míří do Washingtonu, aby se pokusil amerického prezidenta přesvědčit k ústupku, který by mohl vyostřené obchodní vztahy napříč Atlantikem uklidnit. Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy ale velké šance na úspěch předseda Evropské komise nemá.

„Myslím, že se mu zvrátit obchodní válku nepodaří. Donald Trump mu nyní nabízí jedinou možnost řešení, a to je odstranění všech tarifů, subvencí a cel – jednoduše skutečný volný obchod mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Na to však Juncker odpoví, že nebude o takto zásadní věci jednat s pistolí o hlavy. Takové jednání navíc nemůže být záležitostí krátké doby, protože předchozí pokus o vytvoření zóny volného obchodu mezi USA a EU, který Donald Trump smetl ze stolu, trvalo vyjednat řadu let a stejně se to nepovedlo,“ říká pro INFO.CZ.

Zmíněnou dohodou je horko těžko dojednávaná smlouva o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství známá pod zkratkou TTIP, kterou Trump už během předvolební kampaně silně kritizoval. S příchodem do Bílého domu pak jednání s Bruselem poslal k ledu.

Už loni v červnu však Trumpova administrativa obrátila, když ministr obchodu Wilbur Ross prohlásil, že by Spojené státy chtěly s EU dohodu o zóně volného obchodu opět vyjednat. Po zavedení amerických cel jsou však vzájemné obchodní vztahy na bodu mrazu. Pokud ale Juncker nabídku o odstranění všech cel a dalších bariér dnes v Bílém domě nepřijme, bude podle Kovandy obchodní válka dál pokračovat.

„Nakonec se podle mě oba politici rozejdou s tím, že se nedohodli. A Donald Trump bude nadále stupňovat svůj tlak. Docela mu nahrává vnitropolitická situace ve Spojených státech. Mezi Republikány má velkou podporu a dokonce i u veřejnosti je jeho podpora podobná jako u Baracka Obamy po stejné době vládnutí v roce 2010. Dobře jsou na tom také akciové trhy ve Spojených státech, které Donald Trump bedlivě sleduje. Tohle všechno bere jako důkaz toho, že se mu politika obchodní války daří a zatím není třeba konsenzuálně ustupovat Junckerovi ani Číně,“ tvrdí odborník.

Americký prezident nabídl Evropě dohodu o zóně volného obchodu už během víkendového setkání ministrů financí zemí G20, evropské země v čele s Francií však americký návrh důrazně odmítají. Jak navíc tvrdí Kovanda, ze strany Trumpa jde o skvělou vyjednávací taktiku. Díky nabídce totiž může tvrdit, že jemu skutečně jde o volný obchod a je to naopak Brusel, kdo tomu brání.

Obchodní partneři EUObchodní partneři EUautor: Info.cz

„Pokud si vzpomeneme na ta jednání o TTIP, řada evropských firem, podnikatelských a spotřebitelských svazů volný obchod nechtěla, protože se bála nižších standardů amerických výrobků. V USA nejsou často tak přísná kritéria – například hygienická nebo v oblasti potravinářství. A spotřebitelské svazy se bály, že pokud by tyto výrobky zaplavily evropský trh, mělo by to negativní dopad na evropského spotřebitele a možná i jeho zdraví. Určitě by se tyto námitky objevily znovu. Proto je nereálné, aby na vytvoření zóny volného obchodu Juncker přistoupil. A myslím si, že Donald Trump to ví také. Pak bude moct říct, že volný obchod nehatí on, ale EU,“ dodává Kovanda.

Trump může válčit déle než EU

Zatímco Trump dává jasně najevo, co by podle jeho představ mělo být výsledkem dnešního jednání – tedy zóna volného obchodu, evropské požadavky už tak jasné nejsou. Podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase Juncker do Washingtonu nejede s žádným konkrétním návrhem, který by měl šéfa Bílého domu přesvědčit. „Je to příležitost, jak udržet otevřený a konstruktivní dialog,“ tvrdí mluvčí Komise.

Jak ale píše server Politico s odkazem na úředníky v Bruselu, Juncker přeci jenom má Trumpovi co nabídnout. Na schůzku ve Washingtonu si ve spolupráci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem připravil dva návrhy, které mají napětí transatlantických obchodních vztahů zmírnit.

První údajně počítá s dojednáním mnohostranné dohody o zrušení cel v rámci automobilového průmyslu, která by zahrnovala největší automobilové producenty – kromě USA, EU, také například Japonsko nebo Jižní Koreu. Druhý pak předpokládá zrušení cel na průmyslové výrobky pouze mezi Evropskou unií a Bruselem, šlo by tedy o omezenější dohodu o volném obchodu. Podle Kovandy však Juncker se svými dvěma alternativami ve Washingtonu spíš neuspěje – mimo jiné proto, že Trump rád šokuje a nepatří mezi politiky, kteří chtějí hledat konsenzus.

„Junckerovo kompromisní řešení si dovedu představit jako poměrně racionální východisko, ale Trump moc často racionálně nejedná. On si libuje v tom upoutávat na sebe pozornost a překvapovat veřejnost i celý svět. A tohle by bylo něco, co mi k němu nesedí. Bylo by to spíš konsenzuální řešení ve smyslu Baracka Obamy. A v současnosti je na takové řešení ještě brzy – americká ekonomika zatím není natolik zasažená, aby se k takovému ústupku Trump uchýlil a ztratil kvůli tomu tvář. Třeba se mýlím, ale vsázím na to, že to dnes nedopadne,“ míní ekonom.

Sázky, které jsou ve hře, pokud dnešní schůzka nedopadne, jsou však příliš vysoké. Evropa už na Trumpovo rozhodnutí reagovala odvetnými cly na dovoz nejrůznějšího amerického zboží, včetně džínsů, potravin či motocyklů Harley-Davidson a podala stížnost u Světové obchodní organizace – a další protiopatření ze strany Spojených států by mohla brzy následovat.

Trump hrozí například zavedením 25procentních cel na dovoz aut do Spojených států. Takový krok by měl obrovský dopad především na Německo, které je hlavním motorem evropské ekonomiky, ale i na Česko, které je na hospodářské situaci eurozóny i automobilovém průmyslu doslova závislé. Takový krok by však podle Kovandy do budoucna odnesly i Spojené státy. Upozorňuje přitom na paradoxní skutečnost, že největším exportérem automobilů z USA je německá automobilka BMW, která má továrny po celém světě. A přestože má BMW v USA jen jeden závod, předběhla ve vývozu takové značky jako Ford nebo GM.

„To, že je největším exportérem automobilů ve Spojených státech německá automobilka, ukazuje, jak je dnešní svět složitý. Jinými slovy, pokud Trump uvalí cla na dovoz automobilů, dříve či později tím jako bumerang zasáhne vlastní ekonomiku, obyvatelstvo i své vlastní voliče. A já si myslím, že bude hodně zvažovat, jestli se do takového dobrodružství pustit,“ tvrdí ekonom společnosti Cyrru s tím, že proti těmto clům má Trump ve Spojených státech silnou opozici.

Sám americký prezident tak ještě nemusí vědět, zda cla na dovoz aut v případě neúspěchu dnešní schůzky zavede – určitě to však je jedna z těch pravděpodobnějších variant, říká Kovanda. „Pokud dnešní setkání skončí krachem, nutně to neznamená, že Trump hned další den cla na dovoz automobilů z Evropské unie zavede. Nemusí to být ale nutně krach – jednání mohou třeba vyjít do ztracena. Pak by zřejmě došlo k nějaké další eskalaci, ale jakou konkrétně bude mít podobu, jaké zboží a služby budou případně zasaženy, to je v tuto chvíli opravdu těžké předjímat,“ říká ekonom.

Obchodní válka USA vs. ČínaObchodní válka USA vs. Čínaautor: Info.cz

Jak by tedy unie měla na další Trumpova protekcionistická opatření reagovat? Podle listu Financial Times už Evropská komise pomalu chystá soupis amerického zboží, na které by se mohla vztahovat případná další celní opatření. Roztáčet kola obchodní války ještě víc však podle Kovandy není ze strany Bruselu příliš moudré.

„Tady se střetávají dva pohledy – jeden politický a jeden ekonomický. Politicky Evropská unie samozřejmě jedná tak, aby neztratila tvář. Nechce se Donaldu Trumpovi slabošsky poddat, a pokud by nepodnikla odvetné kroky, mohli by si to evropští občané vyložit tak, že je unie slabá. Nicméně je otázka, jestli to je opravdu nejrozumnější krok. Jestli není rozumnější vytvářet nové aliance – vzniká například zóna volného obchodu s Japonskem. Také by unie mohla být méně striktní vůči brexitu a vytvořit nějakou zónu volného obchodu s Británií,“ říká Kovanda s tím, že je také otázka, jestli by Evropa neměla být vstřícnější i vůči Číně.

„Myslím si ale, že toto jednání oko za oko, zub za zub musí někdo dříve či později utnout – buď to bude Donald Trump, nebo Brusel. V tuto chvíli si ale myslím, že by to měl být Brusel, protože se zdá být hrozící obchodní válkou více zasažen. Ekonomika EU je na tom v tuto chvíli hůře než ekonomika Spojených států. Trump si tedy může dovolit válčit déle, proto by to mohl být spíš Brusel, který řekne, že končí s odvetnými kroky, a bude se snažit dostat Trumpa k jednacímu stolu, byť je to pochopitelně velmi obtížné,“ uzavírá odborník.

 

Články odjinud

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818