Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 málo známých triků na iPhone, které vám usnadní život. Znáte je?

5 málo známých triků na iPhone, které vám usnadní život. Znáte je?
 

O iPhonu a jeho iOS se často mluví jako o uzavřeném systému, v němž toho moc nevymyslíte. Jenže spousta uživatelů neumí naplno využívat ani funkce, které jablečný telefon nabízí. Jak si lze usnadnit život, ukazuje následujících pět příkladů.

1) Počítání bez kalkulačky

Spočítat kolik jste utratili či kolik budete potřebovat peněz na dovolenou, jde i bez otevření kalkulačky. Jak? O vše se postará funkce zvaná spotlight. Ten otevřete, když na domovské obrazovce přejedete prstem dolů. Pak stačí do vyhledávání napsat vámi požadovanou otázku (třeba kolik eur získáte výměnou 10 000 korun) a zjistit výsledek.

2) Sviťte podle potřeby

Jedním ze základních problémů iPhonu je slabá baterie. Ačkoli Apple pracuje na jejím vylepšování, při běžném používání vám vydrží sotva dva dny. Existuje ale i spousta možností jak energií šetřit. Vedle tlačítka na snížení spotřeby tak lze činit i opatrností při jednotlivých úkonech. Třeba při používání svítilny. U ní můžete stlačením rozbalit nabídku a vybrat si intenzitu světla přesně podle vaší chuti.

3) Nechce se vám psát? Mluvte

Apple s novým systémem výrazně oživil běžné smskování. Už nemusíte jen psát, zprávu můžete třeba nakreslit nebo namluvit. K tomu poslednímu stačí podržet ikonu mikrofonu v textovém poli, nahrajete vzkaz a stisknutím šipky nahoru ho odešlete. Pokud byste s nahrávkou nebyli spokojení, můžete ji před odesláním smazat stiskem křížku.

4) Najděte své auto

Občas se člověku stane, že zapomene, kde zaparkoval auto. To pak bloudí po ulicích a doufá, že na plechového miláčka narazí. I s tímhle může iPhone pomoci. Stačí mít ve voze Apple Car nebo telefon připojit k autu přes bluetooth. V nastavení map pak zapněte ikonu „Zobrazit polohu auta“ a přístroj už vám poradí, odkud budete vyjíždět. Zaznamená totiž poslední polohu v momentě, kdy se vůz od telefonu odpojí.

5) Optimalizujte paměť

Máte v telefonu velké množství stažených písniček a pomalu vám začíná docházet paměť? I na to iOS 10 myslí. Pokud stahujete hudbu z Apple Music, můžete si v nastavení hudby zvolit optimalizaci úložiště. Až překročíte vybraný limit, systém sám smaže nejméně poslouchané skladby.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1