Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aplikace pomáhá chytat překupníky sexuálních otrokyň. Stačí poslat fotku hotelového pokoje

Nejméně 10 procent odhalených případů kuplířství, které se loni staly ve Spojených státech, se odehrálo v hotelových nebo motelových pokojích. Skutečné číslo může být ještě výrazně vyšší. Vypátrat, o jaký hotel jde, přitom pro policii není snadné. Vyšetřovatelé se proto rozhodli využít nových technologií i nadšení především mladších ročníků fotit na své chytré telefony vše, co vidí kolem sebe. Výsledkem je mobilní aplikace, díky které lidé můžou nahrávat fotografie hotelových pokojů. Kriminalisté pak nasbírané fotografie porovnávají se snímky, které kuplíři vystavují na internetu. 

V tmavém hotelovém pokoji se provokativně vystavuje mladá dívka, jejíchž sexuálních služeb může využít kdokoliv, kdo je ochoten zaplatit. Takhle jednoduše probíhá obchod se sexem. A internet ho den ode dne dělá ještě jednodušší a přístupnější.

Pátrání po těchto dívkách nyní americké policii usnadňuje nová mobilní aplikace TraffickCam, na kterou lidé můžou umisťovat fotografie z hotelových pokojů. Při návštěvě hotelu stačí jen zveřejnit svou polohu a vyfotit pokoj ze čtyř různých úhlů. I ty nejmenší detaily, jako jsou dekorace za oknem a vzor koberce, tapety či závěsů v místnosti, pro vyšetřovatele znamenají cennou stopu, která jim může dopomoct najít sexuální oběti a stíhat jejich překupníky.

Aplikaci vyvinul tým vědců Washingtonské univerzity a americká iniciativa Exchange, která pomáhá v boji proti sexuálnímu obchodování. „Jedná se o jednoduchý způsob, jak občané můžou vzdorovat jenom díky tomu, že fotí,“ řekla pro CNN ředitelka rozvoje z iniciativy Exchange Kimberly Ritterová s tím, že „je ale sázka do loterie“, zda na inkriminovaném místě oběť stále bude. Překupníci totiž střídají různé strategie, jak policii uniknout. Fotografie s dívkami můžou být například pořízeny z jiného místa, než na kterém služby nabízejí.

Z americké aplikace se má stát globální

Aplikace začala fungovat v červnu loňského roku a od té doby do její databáze přibylo víc než 150 tisíc hotelů. V současné době ji používá víc než 100 tisíc lidí a Ritterová doufá, že se brzy připadají další. Než ji dostanou k dispozici kriminalisté z celých Spojených států, aplikaci testují pouze v regionu St. Luis a už nyní má dobré výsledky. Podle jejích autorů se už podařilo najít řadu fotografií, které odpovídají snímkům překupníků.

„Je úžasné, kolik lidí se zajímá o boj proti tomuto zvěrstvu,“ říká Ritterová. „Čím víc bude lidí, kteří se spojí dohromady, aby proti této trestné činnosti bojovali, tím větší je to příležitost ji vymýtit,“ dodává.

Ritterová doufá, že od letošního jara bude aplikace fungovat po celých Spojených státech a má ambice ji rozšířit i do dalších zemí tak, aby se z ní stal globální nástroj. Už dnes si ji můžou lidé po celém světě stáhnout a nahrávat sem své snímky hotelových pokojů. V budoucnu je tak policie bude rovnou moci využít.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744