Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitva vizionářů: Zuckerberg se s Muskem hádá, jestli jsou roboti budoucnost, nebo zkáza lidstva

Takovou slovní přestřelku dvě supertěžké váhy technologického světa ještě nepředvedli. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se pustil do vizionáře a zakladatele společností Tesla či SpaceX Elona Muska, který je podle něj strašpytel, když přijde řeč na možnou nadvládu umělé inteligence (AI) nad lidstvem. "Vůbec tomu nerozumíš," dala by se přeložit Muskova odpověď Zuckerbergovi na sociální síti; nikoliv však na Facebooku, ale na Twitteru. 

Dva technologičtí lídři, inspirativní řečníci a silné osobnosti, ale také dva různé názory na to, jaké důsledky bude mít zavedení umělé inteligence do současného světa. Zatímco Elon Musk vidí v šíření AI nebezpečí pro lidstvo a chtěl by celou tuto oblast co nejdříve regulovat, Zuckerberg vnímá celou otázku mnohem méně dramaticky.

„Jsem optimista. Nerozumím lidem, kteří pořád jenom sýčkují a vytrubují do světa apokalyptické scénáře. V mnoha ohledech je to velmi negativní a řekl bych, že je to i pěkně nezodpovědné,“ řekl zakladatel Facebooku nedávno na své sociální síti.

Zuckerberg si rovněž myslí, že umělá inteligence by mohla spoustu lidských životů naopak zachránit. „Jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé umírají, jsou dopravní nehody. Pokud by se nám tento faktor s pomocí umělé inteligence podařilo vymýtit, tak si myslím, že by to znamenalo dramatický pokrok,“ dodal vizionář sociálních sítí.

Jenže zakladatel SpaceX je jiného názoru. „Já jsem o tom s Markem hovořil a jeho znalost problému je limitovaná,“ napálil míček na soupeřovu polovinu hřiště Musk ve svém nejnovějším příspěvku na sociální síti Twitter. „Sice to vypadá, že konstantně biji na poplach, ale dokud lidé neuvidí mašírovat roboty po ulicích, tak nepochopí, jak na celou situaci reagovat. Nevědí, jak tuto hrozbu uchopit,“ opřel se do Zuckerberga jeden ze zakladatelů platební brány PayPal.

Není to přitom poprvé, co si tyto výrazné osobnosti technologického světa vjeli do vlasů. Jak připomíná deník Guardian, loni na podzim měla Muskova raketa Falcon 9 vynést do vesmíru jeden ze Zuckerbergových satelitů. Jenže raketa při startu explodovala a satelit odešel do křemíkového nebe pochopitelně s ní. „Jsem velmi zklamán, že k problémům při startu došlo a že náš satelit byl zničen,“ držel se tehdy v prohlášeních tehdy ještě Zuckerberg kodexu slušnosti.

Nyní to však vypadá, že válka mezi oběma supernerdy vypukla naplno. 

Pokud by však v této diskusi nakonec došly argumenty a nastal čas na poměřování mezi oběma pány, Musk by zcela jistě vyhrál. Akcie jeho Tesly totiž od začátku letošního roku vzrostly o 58 procent, zatímco Zuckerbergův Facebook „jen“ o 43 procent. To v kontextu růstu amerického akciového indexu S&P 500 o desetinu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1