Bitva vizionářů: Zuckerberg se s Muskem hádá, jestli jsou roboti budoucnost, nebo zkáza lidstva | info.cz

Články odjinud

Bitva vizionářů: Zuckerberg se s Muskem hádá, jestli jsou roboti budoucnost, nebo zkáza lidstva

Takovou slovní přestřelku dvě supertěžké váhy technologického světa ještě nepředvedli. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se pustil do vizionáře a zakladatele společností Tesla či SpaceX Elona Muska, který je podle něj strašpytel, když přijde řeč na možnou nadvládu umělé inteligence (AI) nad lidstvem. "Vůbec tomu nerozumíš," dala by se přeložit Muskova odpověď Zuckerbergovi na sociální síti; nikoliv však na Facebooku, ale na Twitteru. 

Dva technologičtí lídři, inspirativní řečníci a silné osobnosti, ale také dva různé názory na to, jaké důsledky bude mít zavedení umělé inteligence do současného světa. Zatímco Elon Musk vidí v šíření AI nebezpečí pro lidstvo a chtěl by celou tuto oblast co nejdříve regulovat, Zuckerberg vnímá celou otázku mnohem méně dramaticky.

„Jsem optimista. Nerozumím lidem, kteří pořád jenom sýčkují a vytrubují do světa apokalyptické scénáře. V mnoha ohledech je to velmi negativní a řekl bych, že je to i pěkně nezodpovědné,“ řekl zakladatel Facebooku nedávno na své sociální síti.

Zuckerberg si rovněž myslí, že umělá inteligence by mohla spoustu lidských životů naopak zachránit. „Jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé umírají, jsou dopravní nehody. Pokud by se nám tento faktor s pomocí umělé inteligence podařilo vymýtit, tak si myslím, že by to znamenalo dramatický pokrok,“ dodal vizionář sociálních sítí.

Jenže zakladatel SpaceX je jiného názoru. „Já jsem o tom s Markem hovořil a jeho znalost problému je limitovaná,“ napálil míček na soupeřovu polovinu hřiště Musk ve svém nejnovějším příspěvku na sociální síti Twitter. „Sice to vypadá, že konstantně biji na poplach, ale dokud lidé neuvidí mašírovat roboty po ulicích, tak nepochopí, jak na celou situaci reagovat. Nevědí, jak tuto hrozbu uchopit,“ opřel se do Zuckerberga jeden ze zakladatelů platební brány PayPal.

Není to přitom poprvé, co si tyto výrazné osobnosti technologického světa vjeli do vlasů. Jak připomíná deník Guardian, loni na podzim měla Muskova raketa Falcon 9 vynést do vesmíru jeden ze Zuckerbergových satelitů. Jenže raketa při startu explodovala a satelit odešel do křemíkového nebe pochopitelně s ní. „Jsem velmi zklamán, že k problémům při startu došlo a že náš satelit byl zničen,“ držel se tehdy v prohlášeních tehdy ještě Zuckerberg kodexu slušnosti.

Nyní to však vypadá, že válka mezi oběma supernerdy vypukla naplno. 

Pokud by však v této diskusi nakonec došly argumenty a nastal čas na poměřování mezi oběma pány, Musk by zcela jistě vyhrál. Akcie jeho Tesly totiž od začátku letošního roku vzrostly o 58 procent, zatímco Zuckerbergův Facebook „jen“ o 43 procent. To v kontextu růstu amerického akciového indexu S&P 500 o desetinu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud