Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Google překladač se blíží lidským tlumočníkům. Začíná využívat neuronové sítě

Google překladač se blíží lidským tlumočníkům. Začíná využívat neuronové sítě

Každý, kdo někdy používal překladač od Googlu, rozhodně potvrdí, že automatický překlad textů, zvláště ze složitějších jazyků, není zrovna ideální. Většinu jazyků totiž Google tlumočí slovo od slova, případně používá několik naučených frází, přičemž na skladbu věty enbo dokonce kontext nebere ohled. Překládat věty jako celek je pro umělou inteligenci stále velmi složité a vývojáři proto přemýšlejí, jak to změnit.

Google na to jde jinak. Už od loňského roku vyvíjí zcela nový způsob překládání jazyků. Využívá při tom neuronové sítě, které mohou na daný text pohlížet mnohem komplexněji. Využití technologie strojového učení, které celou větu překládá jako jeden celek tedy umožňuje mnohem přesnější výstup. Toho už si mohli všimnou obyvatelé Brazílie, Japonska nebo Turecka, jejich jazyky už se totiž s novou technologií naučily pracovat.

První dvojicí jazyků však byly překlady mezi angličtinou a čínštinou, tedy pravděpodobně nejvyužívanější kombinace na světě. Počet těchto překladů denně převyšuje 18 milionů a jsou navíc extrémně náročné. Předešlý způsob překládání každého slova samostatně tím pádem málokdy přinesl uspokojující výsledek. Nyní ke skupině jazyků, které místo dosavadního "obyčejného" algoritmu využívaly k překladům neuronové sítě, přibývají tři další. Jedná se o ruštinu, vietnamštinu a hindštinu.

Způsob, jakým neuronové sítě fungují, je neuvěřitelně složitý. Samotný Google ve své ve své tiskové zprávě s nadsázkou uvádí, že jde o kouzlo. Pro technologické nadšence je podrobněji celý postup popsán na výzkumnickém blogu technologického gigantu. Výsledkem ale je překlad, který se od překladu člověka výrazněji neliší. Míra chyb se údajně snížila až o 85 procent.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744