Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako medvědi. Rakovinu možná v budoucnu pomůže léčit „zimní spánek“

Jako medvědi. Rakovinu možná v budoucnu pomůže léčit „zimní spánek“

Léčba celé řady typů rakoviny je stále na samotné hranici našich možností. Nádory ve tkáních postupně rostou, neustále se vracejí a nakonec pacienta přemohou. Odborníci proto využívají veškeré dostupné technologie i triky, aby s jejich pomocí situaci pacientů zlepšili.

Italský fyzik Marco Durante z Institutu Trento navrhuje využít v boji proti zhoubným nádorům hibernaci. Zní to jako radikální myšlenka, ale vychází z mnohaletého výzkumu hibernujících živočichů, a také z náhodných pozorování lidí, kteří přežili i přesto, že se ocitli v hlubokém mrazu.

Hibernace neboli zimní spánek je stav, během něhož někteří živočichové utlumí tělesné pochody, sníží teplotu těla a ve vhodném úkrytu přečkají zimní období. Zimní spánek podstupují například ježci, plši, sysli, křečci nebo netopýři. Medvědi nebo jezevci zimují takzvaným nepravým zimním spánkem, během něhož jsou sice neaktivní a v úkrytu, ale neklesá jim tělesná teplota a občas i během zimy vycházejí ven.

Pokud někdo hibernuje za nízké teploty, tak jeho tělo ochladne a výrazně se mu zpomalí klíčové životní funkce, jako je srdeční tep, dýchání, metabolismus nebo příjem kyslíku. Hibernace utlumí i procesy na molekulární úrovni, tedy aktivitu genů i proteinů. Podle Duranteho mohou tyto projevy hibernace významně pomoci při léčbě rakoviny.

Více si přečtěte na webu Živě.cz.