Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihokorejská olympiáda slibuje technologickou revoluci. Poběží výhradně na cloudových systémech

Jihokorejská olympiáda slibuje technologickou revoluci. Poběží výhradně na cloudových systémech

Zimní olympijské hry, které se budou konat v jihokorejském Pchjongčchangu, potěší sportovní fanoušky už za jedenáct měsíců. Mezitím vrcholí přípravy nejen sportovišť, ale především veškerého zázemí. Čím dál tím větší roli hrají informační technologie, pro které bude olympiáda v Koreji znamenat malou revoluci. Poprvé v historii totiž budou veškeré aplikace provozované cloudově - tedy vzdáleně s využitím sítě.

Za implementací cloudových služeb do olympijského systému stojí francouzsko-německá technologická společnost Atos, která se na organizaci olympiády podílí už několik let.

V minulosti však budování zázemí znamenalo značné komplikace s tvorbou nové infrastruktury i vyšší finanční náklady. Například během olympiády v Riu na informační technologie dohlíželo čtyři a půl tisíce lidí, dalších pět set potom působilo v Evropě.

Během loňské olympiády společnost provozovala v místě konání sportovního svátku jen 250 serverů, o čtyři roky dříve během her v Londýně jich byl čtyřnásobek. A to právě díky cloudovým službám, které se v Brazílii začaly poprvé používat v širší míře například v registračním systému pro dobrovolníky, kterých ve městě působilo 70 tisíc.

Jedním z hlavních prvků, který budou cloudové služby poskytovat, je takzvaný Olympic Diffusion System. Ten poskytuje rozesílání výsledků klání v reálném čase, s maximální prodlevou 0,3 sekundy. „Jsme odhodláni uspořádat v roce 2018 zimní olympijské hry, které budou využívat digitální technologie v největším rozsahu v historii,“ uvedl Hee-beom Lee, předseda organizačního výboru Olympijských her v Pchjongčchangu.

Pokračovat ve čtení článku na serveru E15.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744