Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé používají asi 90 miliard hesel. Hackeři jich denně ukradnou 8 milionů

Lidé používají asi 90 miliard hesel. Hackeři jich denně ukradnou 8 milionů

„1234“ nebo „abcd“? Jak zabezpečujete své účty vy? Podle předpovědí by v roce 2020 měli lidé používat asi 300 miliard internetových hesel. S rostoucím počtem uživatelů internetu ale nestoupá jen počet uživatelských účtů, ale také riziko krádeže přihlašovacích údajů. 

Za loňský rok hackeři ukradli více než 3 miliardy citlivých dat, to znamená asi 8 milionů dat denně. 3 ze 7 lidí navíc potvrdili, že jim už někdy někdo hesla přes internet zcizil. Uvádí to zpráva společnosti Cybersecurity Ventures, která zároveň předpokládá, že do tří let se počet hesel a přihlašovacích údajů ztrojnásobí. Podle údajů firmy 91 procent kybernetických útoků začíná skrze email (takzvaný phishing).

Hackeři kradou nejčastěji hesla, která si lidé vymýšlejí sami. Dají se totiž snáze odhadnout a uživatelé pak často kvůli lepší zapamatovatelnosti používají jedno oblíbené heslo pro více účtů. To pramení často z neochoty nebo lenosti pamatovat si více různých hesel. Uživatelé podle zprávy Cybersecurity Ventures často spoléhají prý také na to, že jejich údaje ochrání sama firma, u které účet mají, a oni sami se proto nemusí až tolik snažit svůj účet zabezpečit.

V současnosti lidé používají asi 90 miliard hesel, která zahrnují jednak zabezpečení uživatelských účtů, tak hesla k zařízením, která se mohou navzájem propojovat například skrze technologii bluetooth. I přes ně mohou hackeři krást, protože mnozí netuší, že by si měli antivirem zabezpečit například i tiskárnu, kterou mají připojenou v síti.

Počty hesel nestoupají ale jen kvůli zvyšování počtu účtů a zařízení, která připadají na jednoho obyvatele. Přibývá totiž také celkově lidí, kteří jsou online. A podle prognóz by se počet uživatelů internetu v roce 2020 měl zvýšit na čtyři miliardy.

Stoupá také množství lidí, kteří si vytvářejí profily na sociálních sítích. Facebook registruje asi 1,8 miliardy aktivních účtů a je tak nejoblíbenější sociální platformou. Půl miliardy lidí používá Instagram, 313 milionů uživatelů má Twitter.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744