Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nanotechnologické sklo: Paměť v pěti rozměrech

Nanotechnologické sklo: Paměť v pěti rozměrech

Vědci vytvořili extrémně odolné sklo s nanostrukturou, která umožňuje uložit až 360 terabytů dat. Budeme ukládat informace do krystalů jako v Supermanovi?

V oblasti ukládání dat zkoušejí vědci nejen nové materiály, ale také různé technologie. Pevné disky používají magnetický systém, CD či Blu-ray pak optický zápis vypalovaný pomocí laseru. Zatím nejlepší z pohledu rychlosti je použití křemíku a tranzistorů.

Inženýři z univerzity v Southamptonu se tentokrát pustili do zkoumání pětirozměrné optické technologie. Ta oproti klasickému zápisu řeší ukládání mnohem složitějším způsobem.

Sklo s nanostrukturou

Základním materiálem pro uložení dat v tomto případě bylo speciálně vyrobené sklo. Jeho struktura je připravena pomocí technologie Fused Quartz. Samotná nanostruktura se vytváří velmi rychlým průchodem laserového paprsku.

Silné a extrémně krátké pulsy laseru mířící do materiálu trvají pouze femtosekundy. Vytvořená nanostruktura umožňuje uložit data v pěti rozměrech – záleží nejen na konkrétní pozici v materiálu (3D), ale také na velikost a směru.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTETE NA VTM.E15.CZ

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link