Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oplodnění bez spermií a vajíček. K početí může stačit kožní buňka

Oplodnění bez spermií a vajíček. K početí může stačit kožní buňka

Není to ještě ani čtyřicet let, co se narodilo první dítě ze zkumavky. Asistovaná reprodukce od té doby učinila velký pokrok a neustále posouvá své hranice. V budoucnu by k oplodnění nemuseli budoucí rodiče v laboratoři odevzdávat sperma a vajíčka. V Japonsku se loni povedlo úspěšně odchovat myš z embrya, které bylo vypěstováno z kožních buněk jejích rodičů. Vědci věří, že techniku budou jednoho dne schopní aplikovat i na lidi.

Když se nyní páru nedaří počít dítě, může podstoupit asistovanou reprodukci, která spočívá v umělém oplodnění vajíčka v laboratoři a jeho následném vložení do ženské dělohy. Buď jsou donátory vajíček a spermií sami budoucí rodiče, nebo někdo z dárců.

Nová metoda, kterou vědci prozatím testují pouze na zvířatech, k procesu oplodnění nepotřebuje ani vajíčka, ani spermie. Dokáže si je vyrobit například z kožních buněk, které přeprogramuje, aby se chovaly jako embryonální kmenové buňky, z nichž následným procesem vytvoří jakousi univerzální kmenovou buňku a z té pak vyprodukuje vajíčka a spermie nutné ke vzniku nového života.  

Alternativní metoda asistované reprodukce by do budoucna mohla pomoci těm párům, které nejsou schopné darovat vajíčka nebo spermie pro umělé oplodnění a nechtějí se spoléhat na cizí dárce. Podle profesora Alana Trounsona, jednoho z největších světových odborníků, by metoda také odbourala nutnost podávat ženě vysoké dávky medikamentů, které napomáhají tomu, aby její tělo přijalo oplodněná vajíčka. Metoda také otevírá možnost mít vlastní biologické děti pro homosexuální páry či lidi, které léčba rakoviny připravila o životaschopné spermie či vajíčka.

V praxi by to například mohlo vypadat tak, že si dítě pořídí žena, která žije sama. Metoda ale s sebou nese určitá rizika. Podle právničky Soniy M. Suterové z Univerzity George Washingtona se může stát, že se budou rodit děti s menší genetickou rozmanitostí, která může zvyšovat riziko postižení či nějaké nemoci.

Vedle biologických překážek se vědci musí do budoucna popasovat také s těmi právními a etickými. Komplikace by mohlo způsobovat pravidlo „14 dnů“, které umožňuje uchovávat zárodek v laboratoři pouze dva týdny či obavy z hrozícího zneužití genetického materiálu. Někdo by například mohl do laboratoře přinést odloupnutou kožní buňku jiného člověka bez jeho vědomí, což by soudům následně komplikovalo vynášení rozsudku o otcovství takto narozeného dítěte. Nová metoda asistované reprodukce by tedy s nejvyšší pravděpodobností vyžadovala úpravu stávajících právních norem.  

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1