Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rekordní množství útoků na mobily s Androidem. Riziko představují podvodné SMS i aplikace

Rekordní množství útoků na mobily s Androidem. Riziko představují podvodné SMS i aplikace

Počet útoků skrze vyděračské programy na mobilní zařízení s operačním systémem Android se loni zvýšil o 50 procent a dosáhl dosud nejvyšší úrovně. Tzv. ransomware je typ škodlivého kódu, který různými způsoby zablokuje zařízení a za jeho odblokování žádá od oběti výkupné. Uvedla to antivirová firma Eset na veletrhu Mobile World Congress.

„I když jsme celkově zaznamenali nárůst detekcí škodlivých programů na Androidu přibližně o 20 procent, útoky ransomware na tuto platformu rostou mnohem rychleji. Nejvyšší nárůst zaznamenal Eset v první polovině roku 2016, rozhodně bychom si ale nedovolili říci, že tato hrozba v dohledné době pomine,“ uvedl technologický ředitel Esetu Juraj Malcho.

Autoři programů, které uzamknou obrazovku mobilního telefonu nebo zašifrují jeho obsah, využili uplynulý rok k tomu, aby zkopírovali techniky šíření, které používají druhy škodlivých kódů útočící na počítače. Vyvinuli ale také sofistikované metody, které se zaměřují na technologie specifické pro operační systém Android.

Programy se šíří prostřednictvím odkazů v podvodných SMS zprávách například na aktualizace různých aplikací, nebo v nastrčených aplikacích v obchodě Google Play.

V průběhu roku 2015 se zájem tvůrců ransomware pro Android přesunul z východní Evropy do USA a zaměřuje se na uživatele mobilních telefonů. Loni se pak zvýšil počet útoků na asijském trhu.

Eset loni zaznamenal téměř 20 milionů útoků na mobilní zařízení, což představuje meziroční růst o 17 procent. Nejvíce útoků na zařízení s Androidem firma zaznamenala na Ukrajině, v Rusku a v Iránu. Česko se v první desítce nevyskytuje.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1