Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Souboj titánů bude o detailech. iPhone 8 a Galaxy S8 si budou podobní jako vejce vejci

Souboj titánů bude o detailech. iPhone 8 a Galaxy S8 si budou podobní jako vejce vejci

Technologický svět nikdy nespí a u smartphonů to platí dvojnásob. Letošní rok proto ve vyostřeném konkurenčním boji mezi dvěma lídry mobilního průmyslu – Samsungem a Applem – nebude výjimkou.

Zatímco nástupce modelu Galaxy S7 by se měl ukázat už na jaře, na iPhone budeme čekat podstatně déle. Apple ho totiž, jako každý rok, představí až v září. To je však jedna z mála odlišností. Jinak si totiž budou dva vládci světa mobilních telefonů velmi podobní.

Apple konečně po letech vyslyší přání svých uživatelů a osadí příští iPhone technologií podporující bezdrátové nabíjení. To už Samsung několik let má. Oproti iPhonu mu ovšem chybí třeba funkce rozlišování síly stisku. Tu by pro změnu měl premiérově dostat právě Galaxy S8.

Zatímco v případě Samsungu je respekt číselné řady a použití vyšší číslovky v názvu logický krok, Apple by měl svůj příští model v rámci tradic pojmenovat 7s. Většina dosavadních spekulací ovšem o budoucím iPhonu hovoří v souvislosti s číslovkou 8. Vedle toho by však firma měla představit taky řadu 7s/Plus, která bude „jen“ vylepšením stávající generace. Je tedy možné, že na podzim ukáže Apple hned tři telefony.

Dalším společnou novinkou je displej. I zde bude Apple dohánět Samsung. Pro svůj příští vlajkovou model už totiž připravuje dodávky OLED displejů, jejichž nepřítomnost značná část současných uživatelů Applu vytýká. LCD displeje ale ještě na scéně nějakou dobu zůstanou. Pokud totiž Apple opravdu v září ukáže kromě vrcholné řady 8 také upgradované modely 7s/Plus, převezmou sedmičkové modely roli cenově dostupnějších smartphonů a LCD displeje jim tedy zůstanou.

Jednu novinku ale konkurenti a zároveň důležití obchodní partneři chystají současně. Jak iPhone 8, tak Samsung Galaxy S8 by totiž měly dostat unikátní bezrámečkovou technologii, kde bude obrazovka zabírat víceméně celou přední stranu telefonu. To si žádá nové technologie. Na přední straně obou modelů se totiž v minulých letech zabydlely nezbytnosti jakým je čtečka otisků prstů, přední kamera, nebo čidlo intenzity okolního světa. Zatímco čtečku otisků prstů umístí Samsung podle posledních úniků na zadní stranu telefonu, Apple pracuje na snímači, který bude schovaný přímo pod displejem.

Neméně důležitou součástí obou smartphonů je samozřejmě výkon. V případě Applu vývojáři už dnes finišují návrhy na nový čip A11, který bude oproti svému už tak extrémně výkonnému předchůdci opět silnější. Pozadu nezůstane ani nový procesor v modelu Galaxy S8, který by měl být o 11 procent výkonnější a zároveň o pětinu úspornější.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744