Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žhavé novinky od Applu: červený iPhone a levnější iPad. Na co dalšího se můžou fanoušci těšit?

Žhavé novinky od Applu: červený iPhone a levnější iPad. Na co dalšího se můžou fanoušci těšit?

Internetový obchod společnosti Apple přestal na pár hodin fungovat, po jeho zprovoznění se ale zákazníci dočkali představení hned několika nových produktů.  Asi nejvýraznějším z nich je dlouho očekávaný iPhone 7 v červené barvě.

Kromě barvy se na stávajících modelech iPhone 7 a iPhone 7 Plus nic nezměnilo. Apple jen telefony zařadil do charitativního programu Product Red. Prodeje červených modelů jsou součástí spolupráce mezi kalifornským gigantem a iniciativou RED bojující proti onemocnění AIDS.

V jejím rámci už Apple prodával například původní iPod nano (PRODUCT) RED Special Edition. Aktuálně nabízí v červené barvě příslušenství pro iPhone, iPad a Apple Watch nebo sluchátka značky Beats. Koupí speciálních produktů přispějí zákazníci do Globálního fondu na boj proti AIDS. Za více než 10 let  na něj vybral Apple podle aktuálního oznámení už 130 milionů dolarů (přes 3,2 miliardy korun), což je zhruba čtvrtina všech příjmů fondu.

Červenou barvu ale nedostanou všechny varianty nejnovější řady iPhonu. Dostupná bude jen na modelech s kapacitou paměti 128 a 256 GB. Do obchodů v USA přijde novinka do pátku 24. března a její cena bude začínat na 749 dolarech. Během měsíce by si ji mohli objednat zákazníci z dalších 40 zemí světa. Český e-shop už červený iPhone promuje s cenovkou začínající na částce 24 390 korun.

Nová barva pro vlajkovou loď ale není jediným novým produktem, který Apple představil. Inovoval také populární čtyřpalcový model iPhone SE. Ten dostal větší kapacitu paměti při zachování původní ceny.

Společnost také posílá na trh novou verzi iPadu Air, z něhož bude od nynějška pouze iPad. Úhlopříčka 9,7 palců sice zůstane, model však bude o 1,4 milimetru tlustší a o 25 gramů těžší než iPad Air 2. Novinka bude mít lepší procesor A9 a její cena spadne o tisíc korun.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744