Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Život na Marsu? NASA se nevzdává, při zkoumání využije novou technologii

Život na Marsu? NASA se nevzdává, při zkoumání využije novou technologii

Jsou na Marsu skutečně stopy života? NASA pátrání nevzdává ani přes neúspěch vozítka Curiosity s výzkumnými nástroji. Plánuje na rudou planetu vyslat ještě jedno průzkumné zařízení. To má být citlivější, než sonda z roku 2012.

Curiosity potvrdilo, že na Marsu byla v historii voda. To ale nemusí nutně znamenat, že existoval na planetě život. V takovém případě by tam zůstaly stopy v podobě chemikálií obsahujících uhlík. To jsou například aminokyseliny. Jenže vozítko za čtyři roky působení žádné podobné stopy nenašlo.

Proč? Jedna z možností je, že na planetě nikdy život nebyl. NASA však sází na druhou variantu. Nástroje, které na Mars poslala, nebyly podle ní dostatečně citlivé, aby zachytily ty nejmenší stopy látek.

Proto nyní chystá poslat na planetu další sondu. Tým expertů v NASA vyvinul technologii, která může být až 10 000krát citlivější než ta, kterou agentura použila v případě Curiosity. Sonda tak bude schopná současně detekovat na 17 typů aminokyselin. Existující přístroje disponují schopností odhalit jen 12 typů najednou.

Možná ještě důležitější je, že novinka bude umět poznat, jaký podíl směsi pochází z jednoduchých aminokyselin. Ty mohou obsahovat i neživé předměty. Aminokyseliny se objevily například v meteoritech.

Vědci testovali technologii v jezeře Mono Lake. To na rozdíl od jiných jezer obsahuje slanou vodu, která je na Marsu. Právě tento fakt dává novince šanci, že by ji v budoucnu mohla NASA uplatnit při expedicích na měsíce Saturnu a Jupiteru.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744