Blíží se Armageddon? Vědci řeší, jak odvrátit srážku s asteroidem

V historii planety Země to zatím odnesli pouze dinosauři, podle vědců je ale jen otázkou času, kdy podobný osud může potkat lidstvo. Zjišťují proto, jak by se případná kolize s asteroidem dala odvrátit. Zapomeňte na Bruce Willise s partou naftařů, boj proti tělesům z vesmíru má být především založený na inteligentních technologiích.

Bývalý americký astronaut Russel Schweickart, který řídil lunární modul na misi Apollo 9 a pomáhal tak připravit let na Měsíc, pracuje na vývoji technologie, která by pomohla lidstvu v boji proti asteroidům. Pilot vesmírného modulu je totiž do budoucna považuje za významné ohrožení naší planety. 

„Rozhodnutí je na celé planetě, a pokud nedojdeme k dohodě, nepovede se tato opatření realizovat nikdy."

„Sice jsme neměli možnost poznat dinosaury osobně, ale víme, jak a proč skončili. Asteroidy trefily zemi už milionkrát. Vidíme je noc co noc jako padající hvězdy. Čím jsou větší, tím je situace komplikovanější. Je jen otázkou času, kdy jeden z těch větších trefí naši planetu. A dokud máme šanci proti tomu něco dělat, tak bychom měli,“ řekl bývalý pilot novinářům Spiegelu.

Vědci se totiž ani až tak neobávají nukleární katastrofy, jako právě srážky planety s cizím vesmírným tělesem. Zatímco jaderné zbraně podle Schweickarta nejsou na takové úrovni, aby dokázaly v jediném konfliktu Zemi zničit, stačil by jediný zásah meteoritu, aby se tak stalo. Jedním z rozhodujících faktorů tak je prevence – vysledovat těleso s dostatečným předstihem, aby bylo možné na jeho výskyt reagovat.

„Vidíme je noc co noc jako padající hvězdy. Čím jsou větší, tím je situace komplikovanější. Je jen otázkou času, kdy jeden z těch větších trefí naši planetu."

„Systém včasného varování by nám měl dopřát náskok několika desetiletí, až jednou spatříme, že se nějaký blíží. Hlavně v případě těch velkých, ale nemluvím jen o nich. Kdykoliv můžeme zachránit životy nebo zabránit devastaci území, měli bychom to udělat. Připraveni ale musíme být i po politické stránce. Je důležité rozhodnout dopředu o tom, kdo bude rozhodovat, kdo vypustí rakety, kdo zaplatí účty. Rozhodnutí je na celé planetě, a pokud nedojdeme k dohodě, nepovede se tato opatření realizovat nikdy,“ varuje v rozhovoru pro německý deník Spiegel astronaut ve výslužbě.

Ten také upozorňuje na to, že scénáře podobné tomu z filmu Armageddon jsou v reálu nepoužitelné. „Případné mise musí proběhnout bez posádky, doba jejich přípravy se odhaduje na 10-15 let. Pokud bychom se rozhodli vyslat k likvidaci meteoritu let s posádkou, přípravy by zabraly 25-30 let. Bruce Willise tam nikdo nechce. To, co chceme, je vyslat robota, který svou práci odvede kvalitněji a laciněji,“ říká Russel Schweickart. 

SDÍLET
sinfin.digital