Budou drony zachraňovat životy? Lékaři jimi chtějí pomáhat ve složitých terénech

Poskytnout pomoc obětem katastrof v nepřístupném terénu by do budoucna nemusel být takový problém jako dnes. Vědci vyvíjejí dron, který by na místo dopravil vše potřebné a lékař by pak udával rady skrze videohovor. Praktickému využití ale zatím překáží legislativa.

Představte si situaci, že jste svědky neštěstí kdesi v horách. Vytáhnete telefon, zavoláte záchranku a doufáte, že přijede co nejrychleji. Jenže záchranáři se nemohou dostat všude, případně jim doprava na místo trvá příliš dlouho.

Podobné obtíže by mohly být brzy minulostí. Doktor Italo Subbarao, proděkan na Fakultě osteopatické medicíny na Univerzitě Williama Careyho, vymyslel systém, díky kterému by se mohla pomoc včas dostat i na problematická místa.

Zmizí cigarety z Ruska?

„Je to most, který může přinést životně důležitou léčbu přímo k obětem,“ přibližuje možnosti využití Subbarao.

Pomocí dronu by chtěl k obětem dopravovat balíček s léky, gázou a bandážemi. Dron by pak obsahoval obrazovku, skrze kterou by lékař komunikoval s případným záchranářem na místě a řídil jeho činnost. Provést nejnutnější ošetření nebo zachránit život by tak mohl de facto každý, kdo je v tu chvíli k dispozici.

Využití dronů v medicíně není úplnou novinkou. Americká společnost Zipline International takto plánuje letos v létě začít s dopravou krevních zásob a léků v těžko přístupných oblastech ve Rwandě. V Nizozemsku zase před dvěma lety testovali dron, který rychle doručí defibrilátor k lidem postiženým infarktem.

Dron pomáhající v obtížně dostupných lokalitách ale zatím naráží na právní brzdy. Americké úřady povolují létat takovým strojům jen do výšky 400 stop (asi 122 metrů). Ředitel programu bezpilotních letounů z Hinds Community College Dennis Lott však věří, že časem dojde ke zlepšení.

„Drony se musí umět bez cizí pomoci vyhnout překážkám a případným potížím,“ vysvětluje, co je potřeba, aby úřady umožnily „umělému“ záchranáři skutečně pomáhat.

SDÍLET
sinfin.digital