Obrovské ložisko ledu na Marsu. Zamíří astronauti právě tam?

Na Marsu vědci objevili zásoby zmrzlé vody o velikosti severoamerického Hořejšího jezera. Nacházejí se v oblasti, kam by mohli mít namířeno budoucí astronauti.

NASA s pomocí planetární sondy na planině zvané Utopia Planitia provedlo více než 600 skenů, ty odhalily ledové zásoby v různé tloušťce od 80 do 170 metrů a skládají se z 50 až 85 procent z vody. Zbytek je prach a skalnatý materiál, uvedl server CBC News.

„Toto ložisko je pravděpodobně mnohem přístupnější, než většina zmrzlé vody na Marsu, protože je v relativně malé zeměpisné šířce a leží v nížinaté hladké oblasti, kde by mohlo být přistání snazší než v jiných oblastech s pohřbeným ledem,“ řekl Jack Holt z Texaské univerzity. Možná tak astronauti zamíří právě tam. 

„Víme, že na Marsu bylo dost tekoucí vody, která mohla tvořit řeky a jezera, ale kam se poděla?“

Podle některých studií byl na severní hemisféře Marsu před miliardami let obrovský oceán, což by znamenalo, že planeta byla obyvatelnou.

Vědci se domnívají, že zásoba ledu vznikla v tomto období v důsledku sněžení a vytvořila ledový příkrov, který se smísil s prachem.

V dané zeměpisné šířce voda na povrchu nemůže existovat, protože by se změnila v plyn. Led pokrývá asi 10 metrů široká vrstva prachu. Zmíněné ložisko údajně tvoří pouze jedno procento vody na Marsu, přesto může vědcům pomoci pochopit historii Rudé planety.

SDÍLET
sinfin.digital