Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 nejznámějších filmových padouchů. Který děsí nejvíce vás?

10 nejznámějších filmových padouchů. Který děsí nejvíce vás?

Diváci je mají mnohdy radši než kladné postavy. Mají charisma, složitější příběh a dávají větší prostor herecké kreativitě. Filmoví záporáci prostě táhnou. Vybrali jsme desítku z těch nejslavnějších. A je mezi nimi i jeden Čech.

Sestra Ratchedová (Přelet nad kukaččím hnízdem)

Bezcitná a despotická sestra, která má nad pacienty takřka neomezenou moc. Postava dotváří skvěle vytvořenou atmosféru psychiatrické léčebny ve Formanově snímku Přelet nad kukaččím hnízdem. Louise Fletcherová dostala za svůj výkon ve filmu Oscara.

Hannibal Lecter (Mlčení jehňátek)

Postava kanibala Hannibala Lectera, kterou bravurně vystřihl Anthony Hopkins, patří k těm vůbec nejznámějším padouchům filmových pláten. Vděčí za to i své propracovanosti. Hopkins hrál na první pohled skryté zlo. Na jedné straně byl vysoce inteligentním psychiatrem, na druhé požíračem lidských těl. Oscar byl pak jen stvrzením skvělého počinu.

Darth Vader (Star Wars)

Sípavý dech, znetvořená tvář a děsivá maska. Tři znaky charakterizující padoucha z Hvězdných válek. Je chladnokrevný. Neváhá zlikvidovat své sestry a bratry v chrámu Jediů a ohled nebere ani na děti. Nakonec ale přešel na světlou stranu síly.

Karel Kopfrkingl (Spalovač mrtvol)

Když byla řeč o českých záporácích, nemůžeme nezmínit jednu z nejlepších rolí Rudolfa Hrušínského. Ve filmovém zpracování románu Ladislava Fukse můžeme na jeho postavě sledovat dokonalou studii toho, kam může zlo dotlačit nevýraznou osobnost. Spalovač mrtvol se proslavil i za hranicemi. Paradoxně ne všude ho chápou tak temně jako v Česku. Například v Nizozemsku vyzněl jako komedie.

Amon Göth (Schindlerův seznam)

Ralph Finnes si v kariéře zahrál dva velké záporáky. Známější bude asi jako Lord Voldemort ze série filmů o Harrym Potterovi. Možná ještě výraznějším ztělesněním zla je však jeho velitel v koncentračním táboře, kterého hrál v Schindlerově seznamu. Děsivější je i proto, že Amon Göth skutečně existoval. Po 2. světové válce ho za spáchané zločiny popravili.

Joker (Batman)

Nebylo by Batmana bez Jokera. Šílenec se znetvořeným obličejem a zvráceným smyslem pro humor patří k sérii stejně neodmyslitelně jako titulní postava. Můžete si vybrat, čí podání je vám bližší. Jestli Jacka Nicholsona nebo Heatha Ledgera. Oscara dostal ten druhý.

Stansfield (Leon)

Nájemný vrah, nebo policista? Kdo asi bude tím padouchem? Ano, je to policista. Konkrétně zkorumpovaný Norman Stansfield v podání Garyho Oldmana. Ten vyvraždil rodinu 12leté Mathildy, kterou si zahrála tehdy debutující o dva roky starší Natalie Portmanová. Oldman ve filmu předvedl skvělý výkon, kterým jen podtrhl charakter postavy.

Sweeney Todd (Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street)

Pánové, chodíte k holiči? A viděli jste Sweeneyho Todda? Pak obdivujeme vaši odvahu. V běžném pánském holičství samozřejmě na vraždícího maniaka prahnoucího po pomstě nenarazíte, podle pověsti ale v Londýně v 19. století jeden takový žil. Jmenoval se Benjamin Barker a ve filmu ho ztvárnil Johny Depp.

Freddy Krueger (Noční můra v Elm Street)

Už za svého života byl bestií, která vraždí děti. Jenže si najal dobrého právníka, který ho z problémů vysekal. Rodiče sice vzali spravedlnost do svých rukou, Freddy se ale vrátil. Ve snech jejich dětí, které pak dále vraždil.

Severus Snape (Harry Potter)

Jedna z nejgeniálnějších literárních postav, kterou na plátno skvěle převedl Alan Rickman. Zdánlivý grázl a stoupenec zločinného Lorda Voldemorta. Nic ale není tak, jak to vypadá na první pohled. I ze zloducha se může vyklubat kladný hrdina. Kam si Snapea zařadíte, to už necháváme na vás. Lidský charakter ale vyobrazuje stejně dobře jako všichni předešlí padouši.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1