Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 nejhloupějších, ale nejpoužívanějších hesel. Není mezi nimi to vaše?

5 nejhloupějších, ale nejpoužívanějších hesel. Není mezi nimi to vaše?

Heslo do e-mailu, na facebook, k internetovému bankovnictví… Člověk si musí pamatovat množství přihlašovacích údajů, aby dokázal držet krok s rychlou dobou a všemi jejími výdobytky. Pokud ale někdo nemá paměť jako slon, může se stát, že kvůli usnadnění používá lehce zapamatovatelná a zároveň snadno odhalitelná hesla.Jaká uživatelé volí nejčastěji?

Heslo (password)

Slovo „heslo“ nebo jeho anglický překlad používá překvapivě mnoho lidí. V žebříčku nejčastějších hesel se už roky objevuje stabilně v první desítce. Některým se může zdát, že je tak zjevné, až je nenápadné. Pokud ale takto zabezpečujete své účty, prolomí hackeři vaše heslo mrknutím oka.

123456

Jiní uživatelé se možná domnívají, že když v přihlašovacích údajích použijí čísla, bude těžší je odhalit. Omyl. Kombinace číselné postupky je úplně nejčastěji používaným heslem. Může mít různou délku, končit u šestky, nebo pokračovat až k devítce. To ho ale nečiní nijak silnějším. Podobné heslo by snad odhalili schopní hackeři ještě ve školce.

Querty

Zdánlivě nepochopitelná zkomolenina nesouvisejících písmen se skrývá přímo na příslušenství počítače. Jak mnozí vědí, jedná se o první písmena horní řady klávesnice. I podle nich dostal tento typ uspořádání své jméno. Ani bohatá historie ale nepřidává tomuto heslu na bezpečnosti. Pokud hackerům necháte nápovědu přímo před nosem, ukradnou vaše soukromí během okamžiku.

Jméno

Použít jako heslo své vlastní jméno se zdá být šibalské a přitom jednoduché k zapamatování. Hackeři ale přesto dokážou zjistit například v historii prohlížeče, ke kterému profilu na facebooku se hlásíte a vaše jméno odhalí asi tak o minutu později než kombinaci Querty. Pokud už chcete nevyhnutelně použít nějaké jméno, vyberte nějaké úplně cizí. Ani takové heslo proti schopným internetovým zlodějům, kteří dokáží v několika vteřinách algoritmy otestovat tisíce běžných jednoduchých kombinací, nevydrží dlouho.

Datum narození

Cha, říkáte si, znám přece kombinaci čísel, která není náhodná a přesto nevypadá obvykle, a použijete jako heslo své datum narození. Skvělý nápad… na první pohled. Hackeři, kteří se dokážou nabourat i do různých registrů stránek, na kterých zadáváte své narozeniny, nezastaví ani tato zdánlivá rafinovanost. Vezme jim to zřejmě víc času, je to ale jedna z prvních možností, které zkoušejí, když chtějí ukrást vaše data.

Jak si zvolit bezpečné heslo?

Podmínky podle některých podobné šikaně, které po nás některé stránky při tvorbě hesla žádají, nejsou přehnané. Silné heslo by mělo obsahovat nejlépe malá i velká písmena a nejméně jedno číslo. Nemělo by být ani příliš krátké, ideální je délka mezi šesti až deseti znaky. Jak si má ale člověk tak složité heslo pamatovat, říkáte si. Existuje dobrá pomůcka. Vymyslete si jednoduchou větu a počáteční písmena slov použijte jako jednotlivé znaky hesla. Například: „Příště Si Zvolím Lepší Heslo, Abych Opět Nenaletěl“ by vypadalo třeba jako Pszlhao5n.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744