5 nejhloupějších, ale nejpoužívanějších hesel. Není mezi nimi to vaše? | info.cz

Články odjinud

5 nejhloupějších, ale nejpoužívanějších hesel. Není mezi nimi to vaše?

Heslo do e-mailu, na facebook, k internetovému bankovnictví… Člověk si musí pamatovat množství přihlašovacích údajů, aby dokázal držet krok s rychlou dobou a všemi jejími výdobytky. Pokud ale někdo nemá paměť jako slon, může se stát, že kvůli usnadnění používá lehce zapamatovatelná a zároveň snadno odhalitelná hesla.Jaká uživatelé volí nejčastěji?

Heslo (password)

Slovo „heslo“ nebo jeho anglický překlad používá překvapivě mnoho lidí. V žebříčku nejčastějších hesel se už roky objevuje stabilně v první desítce. Některým se může zdát, že je tak zjevné, až je nenápadné. Pokud ale takto zabezpečujete své účty, prolomí hackeři vaše heslo mrknutím oka.

123456

Jiní uživatelé se možná domnívají, že když v přihlašovacích údajích použijí čísla, bude těžší je odhalit. Omyl. Kombinace číselné postupky je úplně nejčastěji používaným heslem. Může mít různou délku, končit u šestky, nebo pokračovat až k devítce. To ho ale nečiní nijak silnějším. Podobné heslo by snad odhalili schopní hackeři ještě ve školce.

Querty

Zdánlivě nepochopitelná zkomolenina nesouvisejících písmen se skrývá přímo na příslušenství počítače. Jak mnozí vědí, jedná se o první písmena horní řady klávesnice. I podle nich dostal tento typ uspořádání své jméno. Ani bohatá historie ale nepřidává tomuto heslu na bezpečnosti. Pokud hackerům necháte nápovědu přímo před nosem, ukradnou vaše soukromí během okamžiku.

Jméno

Použít jako heslo své vlastní jméno se zdá být šibalské a přitom jednoduché k zapamatování. Hackeři ale přesto dokážou zjistit například v historii prohlížeče, ke kterému profilu na facebooku se hlásíte a vaše jméno odhalí asi tak o minutu později než kombinaci Querty. Pokud už chcete nevyhnutelně použít nějaké jméno, vyberte nějaké úplně cizí. Ani takové heslo proti schopným internetovým zlodějům, kteří dokáží v několika vteřinách algoritmy otestovat tisíce běžných jednoduchých kombinací, nevydrží dlouho.

Datum narození

Cha, říkáte si, znám přece kombinaci čísel, která není náhodná a přesto nevypadá obvykle, a použijete jako heslo své datum narození. Skvělý nápad… na první pohled. Hackeři, kteří se dokážou nabourat i do různých registrů stránek, na kterých zadáváte své narozeniny, nezastaví ani tato zdánlivá rafinovanost. Vezme jim to zřejmě víc času, je to ale jedna z prvních možností, které zkoušejí, když chtějí ukrást vaše data.

Jak si zvolit bezpečné heslo?

Podmínky podle některých podobné šikaně, které po nás některé stránky při tvorbě hesla žádají, nejsou přehnané. Silné heslo by mělo obsahovat nejlépe malá i velká písmena a nejméně jedno číslo. Nemělo by být ani příliš krátké, ideální je délka mezi šesti až deseti znaky. Jak si má ale člověk tak složité heslo pamatovat, říkáte si. Existuje dobrá pomůcka. Vymyslete si jednoduchou větu a počáteční písmena slov použijte jako jednotlivé znaky hesla. Například: „Příště Si Zvolím Lepší Heslo, Abych Opět Nenaletěl“ by vypadalo třeba jako Pszlhao5n.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud