50 let od legendárního debutu The Doors | info.cz

Články odjinud

50 let od legendárního debutu The Doors

Před půlstoletím vydali The Doors svoje první album. Jsou na něm hity, které kapela nepřekonala a které jsou dodnes vzorem pro světové muzikanty.

Pouhých šest let mohli fanoušci legendární americké kapely The Doors vidět naživo její koncert v nejsilnějším obsazení, tedy i se zpěvákem Jimem Morrisonem. Hvězdnou éru skupiny ukončila Morrisonova předčasná smrt v červenci 1971. Za tu dobu stihli vydat šest desek, z nichž ta první, nazvaná prostě The Doors, vyšla právě před padesáti lety, 4. ledna 1967.

Deska obsahovala dnes již klasické skladby jako sedmiminutová Light My Fire s legendárním sólem, vypalovačku Break On Through (To The Other Side) či jedenáctiminutový hudební „epos“ The End.

Best Selling Doors
Krátká kariéra The Doors patří k těm nejvýdělečnějším – skupina dosud prodala 100 milionů desek po celém světě (v USA je to 33 milionů). Debutového alba se prodalo 20 milionů kopií, vstoupilo do Síně slávy Grammy Awards (Grammy Hall of Fame) a v žebříčku časopisu Rolling Stone 500 nejlepších desek všech dob mu náleží 42. příčka.

Z členů kapely, která do té doby vystupovala jen po kalifornských klubech, se rázem staly hvězdy první velikosti a sám Morrison v kožených kalhotách a rozhalené bílé košili novým sexuálním idolem éry hippies.

Za albem stál významný americký producent Paul A. Rothchild, který produkoval rovněž desky Janis Joplin, Neila Younga či Joni Mitchell. S Doory spolupracoval na pěti deskách.

Hned na podzim 1967 vydala skupina druhé album Strange Days a v pravidelném tempu jedna deska za rok pokračovali The Doors až do osudného roku 1971. Poslední morrisonovské album byla L. A. Woman vydaná tři měsíce před Morrisonovou smrtí.

Poté vydalo zakládající trio Ray Manzarek – Robby Krieger – John Densmore ještě dvě desky (Other Voices a Full Circle), které se ale neuchytily a skupina v roce 1973 ohlásila svůj konec. Koncertní comeback nastal až po začátku třetího tisíciletí, sporadické vystupování ale ukončila v roce 2013 smrt Raye Manzareka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud