Články odjinud

6 momentů, kdy se z osvobozování Československa stávalo peklo na Zemi

6 momentů, kdy se z osvobozování Československa stávalo peklo na Zemi

Několik dní na začátku května si připomínáme jako radostné okamžiky, které v roce 1945 ukončily roky plné strachu a teroru. Realita se ale od představ, kdy české ženy házejí na sovětské tanky rozkvetlé šeříky, dramaticky liší. 

144 tisíc Sovětů padlo při osvobozování ČSR, Američanů 290

Když 8. května 1945 kapitulovala třetí říše, skončilo pro obyvatele Československa šest let nacistické nadvlády. Příchod amerických a sovětských vojáků nebyl pro civilní obyvatelstvo vždy jen úlevou. Mezi oběma zónami byl ale rozdíl.

„U Sovětů byli totiž v první linii propuštění trestanci z gulagů či vězni, kteří byli nuceni chodit do těch nejtvrdších bojů. S nimi byly spojeny i nejhorší zásahy proti civilnímu obyvatelstvu,“ popsal Blesku historik Michal Stehlík.

Pět dní pekla

Zločiny vojáků, jako násilnosti, rabování a znásilňování, byly horší v Sudetech. „Vojáci je totiž považovali za nepřátele. Týkaly se i českého obyvatelstva, často se ztrácela kola či hodinky,“ doplnil Stehlík. Jakmile se ale tato první vlna přelila, situace se stabilizovala. Trvalo to asi pět dní. Rudá armáda pak všechna provinění, která byla často spojena s alkoholem, tvrdě trestala.

Vyjídali zem

„V americké zóně bylo excesů minimum. Ti neměli v první vlně lidi na špinavou práci. Vycházeli ze svého blahobytu, zato Rusové přišli ze země, která na tom nebyla sociálně dobře,“ uvedl Stehlík. S tím souviselo i zásobování. Zatímco Američané měli vlastní, poměrně sofistikovaný systém, vojáci Rudé armády sháněli zásoby v zemi, kam zrovna přišli. Praha na tom ale byla lépe než Berlín či Vídeň. „Nebyla tu zóna, kde by vládla armáda. Když se obnovila samospráva, řešily se spíše otázky ubytovacích kapacit a podobně,“ uzavřel Stehlík.

Američané chtěli vyšetřovat sami

Karlovarský kraj osvobodili Američané, většina obyvatel tu tehdy byla německá. Češi přicházeli postupně. „Americká správa se zde často chovala jako na území obsazeném, nikoliv osvobozeném. Například se jim moc nelíbilo, když se do vyšetřování čehokoliv míchala československá policie s jejich Military Police. Ale hlavním problémem tu byla jazyková bariéra. Kde byl tlumočník, větší problémy nenastaly. Na druhou stranu Američané zabraňovali některým horlivým Čechům v okrádání Němců či násilí na nich,“ připomněl historik Vladimír Bružeňák.

Celý článek najdete na webu Blesk.cz>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 

Články odjinud