6 zakázaných věcí, které běžně děláte na internetu | info.cz

Články odjinud

6 zakázaných věcí, které běžně děláte na internetu

Internet svoji zdánlivou anonymitou láká k nezodpovědnému chování. Mnozí z nás si můžou začít myslet, že je na něm dovoleno v podstatě vše. I tento virtuální svět má ale svá pravidla. Kolik z nich porušujete vy?

Připojujete se k nezabezpečené síti

Váš limit mobilních dat klesá a přes ulici je přitom kavárna s nezaheslovanou wifi zdarma. A co je zdarma, to přece nemůžete ukrást, že? Můžete, pokud si tam nedáte alespoň kafe. Řada podniků totiž využití jejich sítě podmiňuje tím, že u nich budete utrácet. V opačném případě porušujete pravidla. Z minulosti jsou z USA známé případy, kdy lidé dostali pokutu, protože otevřenou síť kaváren nebo rodinných domů využívali na dálku ze svého auta.

Sdílíte hesla k placenému obsahu

Předplatíte si Netflix, kamarád HBO GO, hesla si vyměníte a máte obojí za jednu cenu. Velice výhodný, avšak nelegální obchod. Výjimkou je ale například hudební aplikace Spotify – ta už nabízí výhodnější předplatné pro celou rodinu v jednom balíčku.

Zakládáte falešné účty známých osobností

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček má v současnosti na Twitteru už několik účtů. A který je ten pravý občas nedokážou odhalit ani jeho fanoušci. Falešné profily přitom zakázané nejsou, musí být ale jasně označené jako „fake“ nebo fanouškovská stránka.

Nedodržujete věkové omezení na Facebooku

Podle pravidel Facebooku si může profil založit pouze uživatel, kterému bylo 13 let. V době, kdy už i batolata ovládají tablety, je tato hranice ale spíše pomyslná. Zakládat profil svému novorozenému potomkovi byste ale neměli.

Nahráváte obsah, ke kterému nemáte práva

Nikdo vás nemůže obvinit, když nahrajete na Youtube první krůčky vašeho syna. Nejnovější epizodu Simpsonových si ale nechte pro sebe.

Blokujete reklamu

Inzerce na internetu číhá všude, ve vyhledávačích, na sociálních sítích i v e-shopech. Existují ale účinné programy, které dokážou reklamu blokovat. Za inzerci ale někdo zaplatil a tím podpořil i fungování stránky, kterou si prohlížíte. Weby tak ztrácí peníze za uživatele, kteří je navštíví, ale reklamu si nezobrazí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud