Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

8 zaručených tipů pro nespavce: Trik Gándhího i netradiční počítání oveček

8 zaručených tipů pro nespavce: Trik Gándhího i netradiční počítání oveček

Zná to každý. Čas od času si mozek před usnutím zkrátka jezdí na horské dráze – řeší, co vás trápí, štve, usilovně analyzuje prožitý den či to, co vás čeká zítra. Uklidnit se nedá. Jaké jsou ty nejlepší tipy, kterými se dá rychle navodit spánek?

1. Zklidněte mysl

Podstatou spánku je klidná mysl – snažte se tedy myslet na nějaký klidný příběh, spíše než na aktuální zdroje stresu. Například pokud rádi létáte, zamyslete se, jakým nábytkem byste si vybavili svůj soukromý tryskáč. Fandové hudebních festivalů si zase mohou promýšlet, jaké umělce by na svém festivalu rádi přivítali.

2. Změna prostředí

Pokud již uplynulo 20 minut a váš mozek stále ještě někde pobíhá, zkuste přejít do jiného pokoje. Nepoužívejte žádná elektronická zařízení, sedněte si ke stolu a do notesu si zapište svoje myšlenky, které vás nenechají usnout. Zápis zakončete slovy ´Může to počkat do zítřka´.

3. Utřiďte si myšlenky

Každý den věnujte maximálně 20 minut tomu, abyste si sepsali a utřídili svoje myšlenky, které nás stresují a brání vám usnout. Podle odborníků, takto oddělíte hypotetické obavy od těch reálných, s nimiž se poté budete moci mnohem lépe vypořádat.

4. Dýchejte a počítejte

Správné dýchání je základem mnoha činností a platí to i o předspánkové přípravě. Podle expertů je vhodné kombinovat dýchání a počítání – základem je nadechnout se rychleji (můžete přitom počítat třeba do tří), než vydechnout (počítejte do pěti). Po deseti minutách praktikování vás tato metoda spolehlivě pošle do říše snů.

5. Gándhího metoda

Nevytloukejte klín klínem. Nesnažte se aktivně překonat stresové myšlenky – celou situaci tím jenom zhoršíte. Místo toho využijte přístup Gándhího – akceptujte potíže, přizpůsobte se, přijměte je. Usnete pak raz dva.

6. Věřte biologickým hodinám

Vystavte se po ránu sluníčku. To vám pomůže správně nastavit biologické hodiny, takže problém s usínáním jako mávnutím kouzelného proutku přestanete řešit. Stejného principu využívají sportovci při překonávání jet legů, proč byste nemohli i vy?

7. Reverzní psychologie

Namísto toho, abyste se snažili usnout, zkuste se snažit zůstat vzhůru. Stará dobrá reverzní psychologie se osvědčuje i v tomto případě. Snaha o to za každou cenu usnout je zkrátka zaručený recept jak zůstat vzhůru, tak zkuste svůj mozek přechytračit.

8. Pijavice, ovce nebo opium

Moderní metody vás nezaujaly? Věříte spíše tradičnímu přístupu? I pro vás máme tipy – oba z Francie 16. století. První navádí, abyste si za ucho položili pijavici, poté, co se přisaje ji odtrhli, a do děr vložili trochu opia. Nemůžete sehnat pijavici? Tak to vám možná přijde vhod druhý tip – ten radí, abyste zabili ovci, a její teplé plíce si přiložili z každé stany hlavy. Nechte je na místě dokud nevychladnou.¨

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1