Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ach, to je prostě Antonín.“ Český fotograf Kratochvíl je obviněný z obtežování žen

„Ach, to je prostě Antonín.“ Český fotograf Kratochvíl je obviněný z obtežování žen

Zatímco kampaň proti sexuálnímu obtěžování známá jako MeToo postupně odhalila zákulisí filmového průmyslu a dalších odvětví, fotografické branži se vyhnula. Tvrdí to americký magazín pro novináře Columbia Journalism Review (CJR), který upozorňuje, že obvinění z nevhodného chování k ženám míří i na prominentní fotografy mimo jiné na Antonína Kratochvíla.

Kratochvíl, který pracoval pro zvučné magazíny jako Vogue, Rolling Stone či Newsweek a který dlouhodobě žije v USA, veškerá obvinění odmítá. V reakci na kauzu mu mezitím newyorská fotografická agentura VII, kterou v roce 2001 spoluzakládal, pozastavila členství a zahájila interní vyšetřování.

„Upřímně vám mohu říci, že všechna obvinění jsou smyšlená," napsal Kratochvíl magazínu CJR. "V agentuře jsme měli během mého aktivního působení nějaké neshody, ale nic této povahy,“ dodal k obviněním.

CJR se však odvolává na výpovědi dotčených žen či na svědectví několika lidí, kterým se oběti údajného Kratochvílova chování svěřily. Jednou z nich je Anastasia Taylorová-Lindová, která tvrdí, že ji v roce 2014 na výročním setkání členů VII Kratochvíl osahával na přirození.

Taylorová-Lindová nijak nereagovala, protože to tehdy chápala jako daň, kterou musí jako mladá žena snažící se dostat do fotografického prostředí ovládaného muži. „Také jsem nic neřekla, protože jsem nechtěla vypadat jako otřepaná hysterka, která si stěžuje. Neřekla jsem nic i proto, že ti lidé, kterým jsem (to říct) mohla, byli v místnosti, což z nich dělalo spoluviníky,“ dodala.

Taylorová-Lindová také popsala první setkání s Kratochvílem, který nehledě na přítomné kolegy vynesl lascivní poznámku o jejím poprsí. „Takovéto věci se ve VII vždy děly v přítomnosti kolegů a přátel. Každý o tom věděl a každý by řekl jen něco jako ach, to je prostě Antonín,“ uvedla.

Kratochvíl podle výpovědi čtyř lidí také obtěžoval někdejší členku VII Stephanie Sinclairovou. V roce 2008, než se připojila k agentuře, jí během popíjení kávy vykládal oplzlosti a později ji proti její vůli políbil na ústa, uvedla Lauren Greenfieldová, bývalá členka VII, které se Sinclairová svěřila. Sinclairová se tehdy o vstup do VII ucházela, tak pro ni bylo složité si na zakládajícího člena stěžovat.

O čtyři roky později byla Sinclairová přiřazena do Prahy, kde byl Kratochvíl, kterého proto kontaktovala. V české metropoli se sešli na večeři a na kafe. Podle Greenfieldové si fotograf opět neodpustil obscénní komentáře. Sinclairová jí také řekla, že si stěžovala vedení agentury, které ale nic neudělalo.

Kratochvíl ale svůj vztah se Sinclairovou popisuje jinak. Pozvání, které od ní v Praze dostal, považuje za důkaz, že ji nijak neobtěžoval. „Kdyby se z minulosti cítila jakkoli pohoršená, NEZVALA by mě na večeři a nežádala o profesionální radu,“ napsal fotograf v reakci na dotaz CJR.

Sama Sinclairová se k incidentům odmítla vyjádřit kvůli důvěrné dohodě, která vyřešila její spor s VII. Greenfield prohlásila, že se jí Sinclairová svěřila v roce 2016.

Také dokumentární fotografka Andrea Bruceová vypověděla, že Sinclairová se jí o obtěžování od vícero členů VII zmínila. Obzvláště pak hovořila o Kratochvílovi. Stejně se vyjádřili i fotoreportérka Newsha Tavakolianová a bývalý člen VII Marcus Bleasdale s tím, že jim o Kratochvílově chování Sinclairová říkala.

CJR zveřejnil výpověď i jisté fotoreportérky, která si přeje zůstat v anonymitě. Te řekla, že ji Kratochvíl obtěžoval obhroublou poznámkou v roce 2005 na fotografickém festivalu, kde měli oba projev. Uvedla, že se tomu tehdy zasmála, aby odvedla pozornost, ale že nikdo z jejích kolegů, kteří tomu byli přítomni, nijak nezasáhl.

Agentura VII v prohlášení, které zveřejnila na svém webu, ujišťuje, že jejím cílem je bezpečné pracovní prostředí, které je otevřené všem, proto ji informace o Kratochvílovi v článku CJR šokovala.

„VII okamžitě pozastavila zakládajícímu členovi Antonínu Kratochvílovi členství a zahájila vyšetřování,“ uvedla agentura s tím, že provede také svou interní kontrolu za dohledu nezávislé skupiny expertů z médií, z organizací hájících lidská práva i úředních činitelů.

CJR se vedle Kratochvíla věnovala i nevhodnému chování fotografa uruguayského původu Christiana Rodrigueze, který je v branži rovněž dobře znám. O něm již dříve jiná média uváděla, že ženám činil sexuální návrhy výměnou za profesní pomoc. Rodriguez obvinění popřel.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1