Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amazon nachytal Trumpovy příznivce. Připomeňte si i další slavné hoaxy, kterým lidé uvěřili

Amazon nachytal Trumpovy příznivce. Připomeňte si i další slavné hoaxy, kterým lidé uvěřili

Hněv a takřka zuřivé komentáře zastávající se prezidenta Donalda Trumpa. Taková byla reakce části Američanů na nové internetové rádio společnosti Amazon. Potíž je v tom, že stanice Resistance Radio vůbec o Trumpovi nemluví. Slouží jako promo k seriálu vyprávějícímu alternativní historii.

Amazon se chystá spustit už třetí sérii seriálu The Man in the High Castle. Příběh nastiňuje alternativní scénář dějin, v němž 2. světovou válku vyhráli nacisté. Východní pobřeží USA tak patří Třetí říši, západní zase Japonsku.

Společnost teď v rámci promoakce k další řadě spustila internetovou rozhlasovou stanici vysílanou „odbojáři“. Ti mezi písněmi burcovali k boji proti „Říši“. Někteří Američané však reklamu vzali zcela vážně a spletli si ji s výzvami k odporu proti současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

„Už jsem z toho vzdoru unavený. Čemu chtějí vzdorovat? Radši nechají USA padnout, než by přiznali, že Trump udělal něco dobře,“ rozčilovala se na Twitteru uživatelka Marry Anne. „Protože CNN, NBC, CBS, ABC, MSNBC a BBC nedokázali Clintonové zajistit zvolení, zkusí rádio. Pozdě, idioti,“ zněl další tweet.

Nachytali se ale i někteří Trumpovi odpůrci. „Když vám někdo ukáže, co jsou zač, věřte mu,“ napsal jiný uživatel s odkazem na Trumpovu vulgární nahrávku, která pobouřila mnoho lidí v předvolební kampani.

Válka světů

Případ, na nějž upozornil list Washington Post však není prvním, kdy se lidé nechali napálit rozhlasovým nebo televizním vysíláním. Jedním z nejznámějších případů je tzv. Válka světů. V roce 1938 odvysílala stanice CBS rozhlasovou hru Orsona Wellese o mimozemské invazi do New Yorku.

Stanice sice upozorňovala, že vysílá adaptaci literárního díla, jenže varování šlo snadno přeslechnout. Hrozby z vesmíru se tak obávali obyvatelé napříč Amerikou. Někteří uprchli ze svých domovů, další se začali chystat na ozbrojený odpor. Že na New York útočí mimozemšťané, si podle některých zdrojů myslelo až milion lidí. Welles se druhý den omluvil s tím, že nikoho nenapadlo, že by jeho dílo mohl někdo vzít vážně.

Černobílá televize v barvě

Může černobílá televize vysílat barevně? Hloupá otázka. Samozřejmě, že ne. Přesto si opak mysleli lidé po celém Švédsku. Tamní televize si z nich vystřelila a namluvila jim, že se pomocí jednoduché techniky dostanou k lepší podívané.

Podle „technika“ Kjella Stenssona měli dát přes obrazovku nylonovou ponožku a kývat hlavou dopředu a dozadu, aby se barevnému spektru přizpůsobili. Proč vlastně celý podvod televize vysílala? Bylo 1. dubna 1962.

Švýcarský špagetovník

Jiný apríl si připravila sama BBC. Britská veřejnoprávní televize v roce 1957 odvysílala fiktivní dokument, v němž lidé sklízeli ze stromu špagety. Světe div se, ani tohle lidem nepřišlo divné a houfně volali do televize.

Na dotazy, jak si špagetovník vypěstovat, odpovídali televizní vtipálci, že si lidé mají zasadit kus špagety do plechovky od kečupu.

Létající tučňáci

BBC udeřila hned několikrát. Ten vůbec nejčerstvější případ je přitom z doby takřka nedávné. Psal se rok 2008, když televize odvysílala pořad Zázraky vývoje o zvláštním druhu tučňáků na ostrově Krále Jiřího, který leží přes tisíc kilometrů na jih od Falkland.

Tučňáci podle televize při zhoršeném počasí místo tradičního vzájemného zahřívání odletěli do teplého Amazonského pralesa. Navzdory tomu, že pořad uváděl člen skupiny Monty Python Terry Jones, pobavili se jen někteří. Část publika vzala objev naprosto vážně.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1