Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká CIA ochromená strachem a paranoiou. Bojí se čínských špionů

Americká CIA ochromená strachem a paranoiou. Bojí se čínských špionů

Americká zpravodajská služba CIA má zaděláno na pořádný problém. Podle magazínu Newsweek se totiž zmítá ve zmatcích kvůli obavám, že byla infiltrována čínskými dvojitými agenty. Podle zdrojů magazínu, které jsou se záležitostí obeznámeny, trvá tento stav již od roku 2010, od doby kdy se CIA snažila naverbovat Glenna Duffie Shrivera.

Shiver přišel americké zpravodajské službě jako ideální kandidát. Skvělý student s vysokým IQ, se zájmem o politické a ekonomické záležitosti, brilantní v jazycích. Faktorem X v jeho případě bylo to, že měl studijní a pracovní zkušenosti z Číny a hovořil plynně mandarínsky. Jediná chyba na kráse jinak dokonalého profilu? Byl to čínský špion.

Na to, že Čína chce nasadit Shivera do CIA jako dvojitého agenta se přišlo při důkladné bezpečnostní prohlídce. Na následném předpolygrafovém výslechu byl Shiver už tak nervózní, že z místnosti utekl. O pár týdnů později, když nasedal do letadla s vidinou úniku z USA, už si pro něj přišli agenti FBI se zatykačem.

„Dědictví tohoto případu, byť se odehrál již před sedmi lety, děsí americkou administrativu až do dnešních časů,“ říká pro Newsweek zdroj obeznámený se situací v CIA. A to údajně do takové míry, že čínští Američané jsou v CIA bráni jako „rizikové zboží,“ protože existují obavy, že protějšek CIA, čínská MSS, je již svedl na svou stranu.

Bývalý agent americké zpravodajské služby nyní uvádí, že CIA se kvůli čínské špionážní expanzi zmítá v totální paranoie. „Problém je to, že vždycky kolují nějaké povídačky. Osboně si myslím, že někdo se skrze systém prověrek opravdu dostal, nicméně nejsem si vědomý toho, že by v současnosti probíhalo nějaké vyšetřování,“ říká pro Newsweek bývalý vrcholný představitel agentury. „Tato vyšetřování zaměřená na odhalení cizích špionů jsou však vedena velice nenápadně a ví o nich jen velmi málo lidí,“ dodává.

Nervozita ohledně čínských agentů však v Langley trvá, svědčí o tom například nejnovější případ, kdy úřady kvůli kontaktům s čínskými zpravodajci na konci března zatkly Candace Marie Claibornovou.

Vypadá to tak, že čínská MSS se může radovat - CIA má totiž co se týče Číny podobné spektrum možností, jako Sofie v Sofiině volbě. Tím, že vnímá Američany, kteří mají například díky studiu vyšší expozici vůči Číně, jako potenciální dvojité agenty, se může připravovat o bystré mozky, nadějné špiony. A pokud by rekrutovala lidi bez zkušeností či jazykové vybavenosti, proces výcviku špionů by se výrazně prodloužil i prodražil. Podle dostupných informací to však vypadá, že paranoia z rekrutování čínského agenta zatím vítězí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744