Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Antikoncepce tlumí chuť na sex. A dalších 9 lží, které vyvrátili vědci

Antikoncepce tlumí chuť na sex. A dalších 9 lží, které vyvrátili vědci

Antikoncepce chrání ženy před nechtěným otěhotněním už víc než padesát let. Ačkoliv je dnes brána za tařka přirozenou součást života, zůstává stále obestřena řadou mýtů. Co všechno se o antikoncepci traduje? 

Při užívání antikoncepce se tloustne

Dříve obsahovaly pilulky mnohem vyšší hladinu hormonů, než má současná antikoncepce. Ženy do svého těla přijímaly zhruba pětinásobně vyšší množství estrogenu, což zvyšovalo pravděpodobnost vedlejších účinků, mezi které patří i váhové výkyvy. Moderní antikoncepce by ale nijak dramatické váhové přírůstky způsobovat neměla. Odhaduje se, že za první rok užívání přibere víc než dvě kila zhruba čtvrtina žen. Dvacet procent jich zhubne a zbytek nepocítí na váze žádnou změnu.

Dojem o váhovém přírůstku může u některých žen vzbudit vyšší množství vody v těle. Hormony v antikoncepci totiž zadrží v těle větší množství tekutiny, než je normální, což se projeví právě na váze. Není ale třeba klesat na mysli. Po několika měsících by se tělo mělo samo srovnat. Pokud ne, gynekolog může předepsat jinou antikoncepci, kterou tělo lépe přijme.

Chuť k jídlu může zvyšovat i progesteron, který je obsažený v pilulkách. Antikoncepce samotná ale za přibírání nemůže. V tomto případě záleží hodně také na ženě samotné a jejím životním stylu. Pokud zvolí vyváženou skladbu jídelníčku a bude mít dostatečný pohyb, přibírat by neměla.

Antikoncepce způsobuje rakovinu

Podle nejnovějších výzkumů naopak dlouhodobé užívání antikoncepce snižuje riziko výskytu některých druhů rakoviny. Experti ze skotské univerzity v Aberdeenu po několika desítkách let výzkumu zjistili, že ženám, které v produktivním věku braly pilulky proti početí, se častěji než ostatním vyhýbala rakovina střev, nádory v děloze a zhoubné bujení na vaječnících. Ženy jsou dle nich chráněny dokonce až 30 let po skončení užívání antikoncepce.

Umělé hormony zvyšují riziko neplodnosti

Hormonální antikoncepce podle odborníků nemá na plodnost ženy vliv, protože činnost vaječníků nezastavuje – pouze potlačuje ovulaci. Doba, za kterou žena po vysazení antikoncepce otěhotní, je ale individuální. Někomu se podaří otěhotnět hned vzápětí, někomu může trvat několik měsíců, než se organismus s hormonální změnou vyrovná.

Mýtus o riziku neplodnosti může také souviset s odkládáním otěhotnění. V dnešní době není výjimkou, že se ženy rozhodnout mít dítě až po třicítce – tedy v době, kdy už jejich přirozená plodnost klesá.

Obsah hormonů má dle odborníků pozitivní vliv na plodnost, protože snižuje výskyt zánětů vejcovodů, mimoděložních těhotenství a tzv. endometriózy. Tedy faktorů, které mohou ženě zabránit v početí miminka.

Pauza v pro vyčištění těla

Často se tvrdí, že je třeba si dělat pravidelné přestávky v braní antikoncepce, aby se tělo vyčistilo od nadbytečných hormonů. Řada studií ale potvrdila, že je naopak pro tělo mnohem snazší vypořádat se s kontinuálním užíváním hormonální antikoncepce, než s jeho vysazením a opětovným užíváním.  

Během kojení není třeba brát antikoncepci

Mezi matkami je rozšířený mýtus, že kojení je ochrání před otěhotněním, a proto nemusí brát další antikoncepci. V jejich těle se sice uvolňuje hormon prolaktin, který brzdí ovulaci, ale jeho hladina v těle kolísá, takže stoprocentně ženu před otěhotněním neochrání. 

Nitroděložní tělísko jen pro ženy po porodu

Říká se, že nitroděložní tělísko si mohou nechat zavést jen ženy, které už za sebou mají porod. Podle odborníků se jedná o mýtus. Jeho zavádění může být sice pro ženy, které ještě nerodily o něco nepříjemnější. Na druhou stranu představuje nitroděložní tělísko dlouhodobou formu antikoncepce, jež může být vhodnou alternativou pro ženy, které zapomínají pravidelně brát prášky.

Antikoncepce tlumí chuť na sex

Moderní antikoncepce většinou neobsahuje tolik hormonů, aby zásadně ovlivňovaly ženinu chuť k sexu. Některé ženy však přesto mohou pociťovat menší touhu, což je dle odborníků zřejmě dáno tím, že antikoncepce tlumí produkci testosteronu, který ovlivňuje ženské libido. V takovém případě odborníci radí zajít si za gynekologem a nechat si předepsat jinou značku či typ antikoncepce. Snížené libido může být způsobeno také jinými faktory, například dlouhodobým stresem, nějakou nemocí či problémy ve vztahu.

Pilulky proti početí chrání před pohlavními chorobami

Velmi nebezpečný mýtus, který může mít fatální následky. Jediným způsobem, jak snížit riziko přenosných pohlavních chorob, včetně HIV, je používat během pohlavního styku kondom.

Antikoncepce způsobuje depresi

Deprese bývají uvedeny v příbalovém letáku mezi vedlejšími účinky antikoncepce. Řadí se však k těm vedlejším účinkům, které se vyskytují jen ve výjimečných případech. Na psychiku ženy v obecné rovině může mít antikoncepce naopak příznivý vliv. Udržuje stabilní hladinu hormonů v těle, což potlačuje výkyv nálad.

Vynechání pilulky nesnižuje účinnost antikoncepce

Účinnost pilulek závisí na pravidelnosti jejich užívání. Je třeba je brát každý den přibližně ve stejnou dobu. Pokud si žena zapomene vzít prášek, vystavuje se riziku otěhotnění. Jeho míra většinou závisí na tom, ve kterém týdnu se chyba stala. Největší riziko otěhotnění hrozí v prvním týdnu užívání antikoncepce. Zapomnětlivým odborníci doporučují zvážit jiné formy antikoncepce – například děložní tělísko či antikoncepční náplasti, které odbourávají nutnost každodenního rituálu s antikoncepcí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744