Články odjinud

Archeologové hlásí senzaci: V Egyptě našli pohřebiště a mumifikační místnost, věří v rozlousknutí záhady

Archeologové hlásí senzaci: V Egyptě našli pohřebiště a mumifikační místnost, věří v rozlousknutí záhady

Archeologové v Egyptě objevili jižně od Káhiry pohřebiště a místnost pro mumifikaci mrtvých faraonů nebo vysokých příslušníků jejich dvora. O objevu nedaleko města Sakkára informovala agentura AP s odvoláním na prohlášení egyptského ministra pro památky Chálida Ananího.

Na objevu, který pochází nejspíš z doby 664 až 404 let před Kristem, se podíleli archeologové z Egypta a Německa. V mumifikační místnosti se nacházejí nejrůznější nádoby a odměrky. Archeologové doufají, že jim nález pomůže odhalit více o olejích, které byly používány při mumifikacích za dob panovníků 26. dynastie.

"Jsme blízko senzačního odhalení a zjištění chemického složení těchto olejů," uvedl Ramadán Husajn, který vedl německo-egyptský tým archeologů. Mezi nalezenými předměty bylo rovněž několik mumií v dřevěných rakvích, jedna z nich měla zlatostříbrnou masku, a také kanopy, tedy nádoby, do nichž se ukládaly vnitřní orgány zemřelého při mumifikaci.

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem. Cestovní ruch tvoří významnou část egyptské ekonomiky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud