Avokádo je zdraví nebezpečné. Podívejte se, proč můžete skončit na pohotovosti | info.cz

Články odjinud

Avokádo je zdraví nebezpečné. Podívejte se, proč můžete skončit na pohotovosti

Avokádo se celosvětově těší stále rostoucí oblibě. V regálech obchodů sahají po tmavě zeleném až černém plodu hruškovitého tvaru zejména vyznavači zdravé stravy, kteří dobře vědí, že avokádo je obrovskou zásobárnou minerálních látek, vitamínů, tuku a dokonce i bílkovin. Málokdo už však ví, že avokádo může být zdraví nebezpečné. Stále více lidí končí po snaze o jeho konzumaci na pohotovosti. 

Nárůst počtu pacientů, kteří plní čekárny pohotovostí kvůli avokádu, je natolik dramatický, že lékaři už dokonce začínají hovořit o nutnosti osvěty pro veřejnost. O tom, že avokádo může být nebezpečné, totiž většina zákazníků, které po něm sáhnou v obchodech, často vůbec netuší.

Podle lékařů tak přibývá lidí, kteří se vážně pořežou při pokusu oloupat slupku nebo vyříznout pecku z dužiny. Někdejší předseda britské asociace plastických chirurgů Simon Eccles pro deník The Times uvedl, že takových pacientů měl třeba čtyři do týdne.

„Dostala tři stehy a ztratila většinu citu v prstu,“ potvrdila nelichotivé avokádové statistiky devětadvacetiletá produkční z Londýna. „Na pohotovosti jsem potkala další ženu se stejným zraněním,“ dodala.

Řezné zranění z avokáda má dokonce i svůj název – říká se mu „avokádová ruka“. Obrázky pořezaných lidí plní sociální sítě; téma má své ambasadory mezi světovými celebritami. Před několika lety se o zkušenost se zraněním z konzumace avokáda podělila herečka Meryl Streepová.

Podle Ecclese by stálo za zvážení, zda neumístit na avokáda nějaký varovný nápis. „Musí to být názorné. Možná bychom mohli zavést symbol avokáda s nožem, který by byl přeškrtnutý velkým červeným křížem,“ navrhuje lékař s tím, že pak by možná ubylo na pohotovosti pacientů, kteří se pořežou při snaze o konzumaci tohoto zrádného plodu.  

Jak vypěstovat avokádo z pecky? Čtěte zde>>>

Jan Palach: Upálení, čtyři poslední dopisy a dva hroby. Podrobnosti o statečném činu, od kterého uplynulo 50 let, čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud