Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Avokádo je zdraví nebezpečné. Podívejte se, proč můžete skončit na pohotovosti

Avokádo je zdraví nebezpečné. Podívejte se, proč můžete skončit na pohotovosti

Avokádo se celosvětově těší stále rostoucí oblibě. V regálech obchodů sahají po tmavě zeleném až černém plodu hruškovitého tvaru zejména vyznavači zdravé stravy, kteří dobře vědí, že avokádo je obrovskou zásobárnou minerálních látek, vitamínů, tuku a dokonce i bílkovin. Málokdo už však ví, že avokádo může být zdraví nebezpečné. Stále více lidí končí po snaze o jeho konzumaci na pohotovosti. 

Nárůst počtu pacientů, kteří plní čekárny pohotovostí kvůli avokádu, je natolik dramatický, že lékaři už dokonce začínají hovořit o nutnosti osvěty pro veřejnost. O tom, že avokádo může být nebezpečné, totiž většina zákazníků, které po něm sáhnou v obchodech, často vůbec netuší.

Podle lékařů tak přibývá lidí, kteří se vážně pořežou při pokusu oloupat slupku nebo vyříznout pecku z dužiny. Někdejší předseda britské asociace plastických chirurgů Simon Eccles pro deník The Times uvedl, že takových pacientů měl třeba čtyři do týdne.

„Dostala tři stehy a ztratila většinu citu v prstu,“ potvrdila nelichotivé avokádové statistiky devětadvacetiletá produkční z Londýna. „Na pohotovosti jsem potkala další ženu se stejným zraněním,“ dodala.

Řezné zranění z avokáda má dokonce i svůj název – říká se mu „avokádová ruka“. Obrázky pořezaných lidí plní sociální sítě; téma má své ambasadory mezi světovými celebritami. Před několika lety se o zkušenost se zraněním z konzumace avokáda podělila herečka Meryl Streepová.

Podle Ecclese by stálo za zvážení, zda neumístit na avokáda nějaký varovný nápis. „Musí to být názorné. Možná bychom mohli zavést symbol avokáda s nožem, který by byl přeškrtnutý velkým červeným křížem,“ navrhuje lékař s tím, že pak by možná ubylo na pohotovosti pacientů, kteří se pořežou při snaze o konzumaci tohoto zrádného plodu.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1