Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Barack Obama odsoudil rasismus a pokořil rekord. Jeho tweet je nejoblíbenějším v historii Twitteru

Barack Obama odsoudil rasismus a pokořil rekord. Jeho tweet je nejoblíbenějším v historii Twitteru

Příspěvek bývalého prezidenta USA Baracka Obamy k rasovým střetům v americkém městečku Charlottesville na sociální síti Twitter byl nejoblíbenější v hitstorii tohoto média. Obama se ve svém tweetu, který obdržel tři miliony srdíček, odvolal na laureáta Nobelovy ceny míru Nelsona Mandelu.

„Nikdo se nenarodí s nenávistí k jiným lidem jenom proto, že jsou jiné barvy pleti, že vyznávají jiného boha či že jsou z jiného státu. Lidé se nenávist učí během života, a pokud jsou schopni toho, tak mohou být rovněž naučeni lásce, protože ta má k lidskému srdci bližší cestu, než nenávist,“ napsal ve třech příspěvcích na Twitteru Obama. Citoval část autobiografie Dlouhá cesta za svobodou bývalého prezidenta Jihoafrické republiky a laureáta Nobelovy ceny za mír Nelsona Mandely. 

Bývalý prezident USA tak reagoval na situaci posledních dní ve městě Charlottesville, kde se střetli stoupenci bílé rasy s davem jejich odpůrců. Během protestů zemřelo několik lidí, dva policisté skonali po zřícení vrtulníku, mladou ženu pak zabil útočník, který najel autem do davu liberálů. 

Současný prezident Donald Trump se v této souvislosti dostal pod palbu kritiky. Podle mnohých politiků dostatečně neodsoudil počínání stoupenců extrémní pravice. Objevily se názory, že i proto, že z této skupiny se rekrutuje značná část jeho příznivců. „Na jedné straně byla skupina špatných lidí. A na druhé straně byla také skupina, která byla velmi násilná," uvedl v úterý Trump. 

Tweet Baracka Obamy se svou oblíbeností dostal před květnový příspěvek zpěvačky Ariany Grande, který vyvěsila po teroristickém útoku na svém koncertě v britském Manchesteru. Tento příspěvek má aktuálně 2,7 milionu „lajků“.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1