Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blíží se finále Hry o trůny? Na sítích se objevil obrázek prozrazující datum premiéry

Blíží se finále Hry o trůny? Na sítích se objevil obrázek prozrazující datum premiéry

Hra o trůny se řítí do finále. Seriál televize HBO má za sebou sedm úspěšných řad a poslední osmá by měla vyprávění uzavřít. Ta je ale stále v nedohlednu. Podle posledních informací by se měla na obrazovkách objevit dokonce až v roce 2019. Po sítích navíc začínají už kolovat falešné obrázky zřejmě vytvořené fanoušky, kteří předvídají premiéru poslední řady na 14. dubna 2019.

Předlohou seriálu je stále ještě nedokončená sága spisovatele George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Filmová verze příběhu začala vznikat v roce 2010 a v dubnu 2011 diváci spatřili na HBO pilotní díl.

Seriál do té doby nasbíral celosvětově velké množství fanoušků, kteří nedočkavě čekají na každý nový díl. Současné čekání je podle nich ale dlouhé už příliš. Poslední sedmá řada měla premiéru loni v červenci a finále se vysílalo koncem srpna. Zatím byli diváci zvyklí na to, že co rok, to nová řada. Osmá série se ale prý objeví snad až v roce 2019, takže letos zřejmě žádný nový díl čekat nemůžeme.

Na sociálních sítích se ale začala nyní šířit fotografie, která by měla dokonce odhalovat přesné datum premiéry. Obrázek se objevil na profilu pojmenovaném po jedné z hlavních postav – Daenerys Targaryen. Stojí na něm v překladu text „Zima přišla“ a datum 14. dubna 2019. Nechybí ani logo televize HBO.

Na oficiálních profilech televize se ale podobná informace neobjevila. Je tak pravděpodobné, že fotografie je pouhým žertem, nebo případně zbožným přáním fanoušků, kteří už se vyvrcholení svého oblíbeného seriálu nemohou dočkat.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1