Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blízká budoucnost podle Googlu: asistentka pro auta a set pro virtuální realitu, který nepotřebuje smartphone

Blízká budoucnost podle Googlu: asistentka pro auta a set pro virtuální realitu, který nepotřebuje smartphone

Na své loňské konferenci I/O představila společnost Alphabet – matka Googlu - vlastní set pro projekci virtuální reality. O rok později přišel technologický gigant s podstatným vylepšením. Ukázal totiž světu novou generaci brýlí pro virtuální realitu s názvem WorldSense, která ke svému chodu nepotřebuje smartphone.

Představitelé společností věří, že nové zařízení pomůže zformovat zcela novou kategorii přístrojů pro virtuální realitu označených termínem „standalone“, tedy samostatných jednotek. Novinka vychází z loni představených brýlí DayDream. Na rozdíl od nich ale disponuje prvky, které zajišťují jeho samostatný chod. Například vlastní software. WorldSense vybavili inženýři Googlu také funkcemi pro záznam pochybu.

Brýle WorldSense by se na trhu měly objevit ke konci letošního roku. Ve stejné době představí podobné zařízení také konkurenční Lenovo.

Na konferenci I/O ukázala společnosti Google také nový software určený pro automobily. Zjednodušeně lze říci, že po mobilech, tabletech a počítačích přichází pro operační systém Android čas, kdy se bude stále častěji prosazovat také v automobilech. Na rozdíl od již existujícího systému Android Auto, který v podstatě jen umožňuje ovládat palubní počítač auta skrze připojený mobil, zabudoval tentokrát Google svůj systém přímo do obrazovky auta.To umožní jednoduché používání aplikací jako Spofity nebo Google Maps přímo z obrazovky v autě.

Nový systém obsahuje také hlasovou asistentku Google Assistant, díky které lze multimediální prostředí v automobilu ovládat hlasem. Jedním z prvních automobilů, který technologickou novinkou disponuje je Volvo V90. Z tohoto důvodu má švédské vozidlo od výroby zabudovaný LTE modem.

Na velmi podobném systému pracuje už několik let také konkurenční Apple. Automobilové koncerny se tím pádem budou muset rozhodnout, kterým operačním systémem své modely osadí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1