Boháči mají nové hobby. Sbírají pasy jako trofeje, nejdražší je vyjde přes půl miliardy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boháči mají nové hobby. Sbírají pasy jako trofeje, nejdražší je vyjde přes půl miliardy

Boháči mají nové hobby. Sbírají pasy jako trofeje, nejdražší je vyjde přes půl miliardy

Když už máte jachtu a dva tryskáče, tak další věc, kterou byste si měli pořídit, je maltský pas, říká pro agenturu Bloomberg Christian Kalin, předseda představenstva společnosti Henley & Partners. Právě jeho společnost spočítala, že jen deset států na světě nabízí boháčům možnost koupit si u nich okamžitě občanství. A spolu s ním i další pas do sbírky.

"Jde o poslední trend, o statusový symbol. Naše společnost má klienty, kteří pasy cizích zemí sbírají. Pokud už máte jachtu a dva tryskáče, tak další věc, kterou si pořídíte do sbírky je maltský pas," tvrdí Kalin.

Podle Kalina jde těm nejbohatším především o klid duše. Chtějí mít plán B pro případ, že by se v jejich domovině něco zvrtlo. A právě pro ně nabízí deset států světa možnost si občanství koupit, většinou prostřednictvím investice do lokálního byznysu či do nemovitostí.

Tyto investice ale opravdu nejsou zadarmo. Nejlevněji si lze okamžitě pořídit občanství - a další pas do sbírky - u tří karibských ostrovů Dominiky, Svaté Lucie a Antiguy a Barbudy. V tomto případě to vyjde boháče na rovných 100 tisíc dolarů (asi 2,2 milionu korun).

Naopak zdaleka nejdražší je nové občanství v Rakousku, kde je třeba uskutečnit obří investici alespoň za 23,75 milionů dolarů (přes půl miliardy korun), k tomu je třeba přihodit ještě další kvality. Například být slavný, nebo vytvořit řadu pracovních míst, dodává server Business Insider.

Druhé nejdražší občanství pak má na prodej Kypr, země, která stála v roce 2012 před bankrotem. Začala proto své občanství prodávat za 10 milionů eur, o rok později cenu snížila na tři miliony eur a nyní je možné se stát občanem "jen" za dva miliony eur. Nabídka je pro mnoho boháčů lákavá, společně s pasem totiž nový občan získá možnost bezvízově cestovat do 159 zemí světa.

Dále nabízí z evropských zemí své občanství na prodej Malta a Turecko, u obou je cenovka okolo milionu dolarů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.