Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brána do podsvětí: Obří kráter na Sibiři roste alarmujícím tempem. Dopad může mít i na Česko

Brána do podsvětí: Obří kráter na Sibiři roste alarmujícím tempem. Dopad může mít i na Česko

Obří kráter, se vytvořil v oblasti sibiřského permafrostu a je největší svého druhu. Měří kilometr a sahá do hloubky 86 metrů. Obří rozměry se však pravděpodobně ještě změní. Kráter totiž roste neuvěřitelnou rychlostí. Už dnes přitom budí v obyvatelích ruské Sibiře strach a už po několik let je obehnán řadou mýtů. Lidé totiž věří, že je vstupní bránou do podsvětí. Kilometrová propast fascinuje i vědce. Sledují na něm klimatické změny a tvrdí, že jeho rozšiřování povede k úniku velkého množství skleníkových plynů do atmosféry.

Kráter Batagaika se začal tvořit v roce 1960. Způsobilo ho odlesňování, kvůli kterému začala být zmrzlá půda vystavována přímému slunci. Paprsky ohřívaly zem a permafrost se začal rozmrazovat. Podle studie zveřejněné v časopisu Quaternary Research by odhalené vrstvy permafrostu mohly lidstvu objasnit víc než 200 tisíc let starou klimatickou historii. Během této doby se pravidelně střídaly relativně teplá meziledová období a chladné doby ledové.

Vrstvy Batagaiky tak poskytují záznamy geologické minulosti, což je podle Juliana Murtona z britské University of Sussex „poměrně neobvyklé“. Věci věří, že po bližším ohledání získají více informací, které by jim mohly říct víc o změně klimatu v minulosti i v budoucnu.

„V konečném důsledku se snažíme zjistit, zda klimatické změny během poslední doby ledové byly na Sibiři charakterizovány velkou variabilitou, kdy se střídalo oteplování a ochlazování, jako tomu bylo v severoatlantické oblasti,“ vysvětluje Murton s tím, že rekonstrukcí změn v minulosti by mohli zároveň lépe předpovědět podobné změny v budoucnosti.

Kráter sleduje i Frank Günther z německého Institutu Alfreda Wegenera v Postupimi. On a jeho kolegové místo sledují pomocí družicových snímků poslední desetiletí. Monitorují při tom hlavně rychlost změny. Podle jejich průzkumu se kráter dostává hlouběji a hlouběji každým rokem. Během jednoho roku roste kráter průměrně o deset metrů za rok, v teplejších obdobích dokonce o 30 metrů.

Podle Günthera je růst nepřetržitý a nevykazuje známky velkého zrychlení nebo zpomalení. Dá se proto očekávat, že se bude kráter rozšiřovat i nadále. Rozhodně se ale není na co těšit. Podle vědců je v ledu vzniklém během poslední doby ledové uloženo velké množství organických látek, včetně uhlíku, který byl po tisíce let uložený pod zemí a nyní se může dostat do ovzduší.

„Globální odhady množství uhlíku v permafrostu jsou stejné jako jeho množství v atmosféře,“ tvrdí Günther. Hrozí proto, že se do ovzduší dostane velké množství skleníkových plynů, které globální oteplování ještě víc urychlí. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744