Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britský kuchař se rozhodl bojovat s Islámským státem. Těsně před zajetím radši spáchal sebevraždu

Britský kuchař se rozhodl bojovat s Islámským státem. Těsně před zajetím radši spáchal sebevraždu

Turecký soud včera vynesl rozsudek v kauze dvou Čechů, kteří se měli údajně připojit ke kurdským milicím YPG. K vojenské skupině, která bojuje proti samozvanému Islámskému státu (IS), se přitom připojují dobrovolníci z celého světa. Jejich rodiče ale milicionáře obviňují, že dobrovolníky nasazují do předních linií, aniž by jim poskytli dostatečný výcvik. Dokládá to údajně i případ Brita Ryana Locka, který se zranil při útoku a radši se sám zastřelil, než by padl do rukou islamistů.

20letý Lock pracoval podle listu The Guardian v hrabství Hampshire jako kuchař. Rád sportoval a hrál počítačové hry s armádní tématikou. Podle své matky se zajímal o politiku. Například když spolu sledovali zprávy, kde byly záběry z Iráku a Sýrie, Lock měl tehdy údajně říct, že „zabíjejí ženy a děti a je ostuda, že s tím nikdo nic nedělá“.

Na konci loňského léta pak mladík řekl matce, že jede s kamarády na výlet do Turecka a vrátí se za pár týdnů. Nikdo si ale nevšiml, že muž si v práci vyklidil skříňku a vše nasvědčovalo tomu, že má v plánu být pryč déle, než oznámil. Přes Istanbul následně doletěl do Iráku a na facebooku napsal, že lhal. Jeho plánem bylo připojit se v Sýrii ke kurdským milicím a pomáhat jako kuchař a zdravotník. Bojovat chtěl šest měsíců, pak se prý vrátí. Přestože matka byla odhalením pravého záměru cesty šokovaná, vzkázala mu, že je na něj hrdá a aby se v pořádku vrátil domů.

Lock ale nepomáhal jen v kuchyni a převazovat rány. I nadále nahrával fotografie na sociální sítě, ze kterých bylo zřejmé, že se i aktivně účastní bojů. Na obrázcích byl mimo jiné s Kalašnikovem a údajně měl absolvovat i ostřelovačský kurz.

V listopadu prostřednictvím internetu sděloval, že byl zraněný během tureckého náletu. Rozhodl se ale zůstat a bojovat dál, aby dokončil půlrok, který chtěl v Sýrii strávit. Začátkem prosince ale rodina ztratila s mladíkem kontakt. Rodiče proto začali pátrat na islamistických webech a na jednom z nich uviděli fotografii svého mrtvého syna s ránou na hlavě. Džihádisté se na záběrech s tělem chlubili jako s trofejí. Rodiče byli zdrcení.

Následně se k nim začaly dostávat informace od spolubojovníků muže o jeho posledních dnech. Padl údajně poblíž bašty islamistů u města Rakka. Při boji si vážně zranil nohu, ale bojoval dle svědectví prý dál, dokud ho nezabili. Po tom, co se mladíkovo tělo vrátilo zpět do vlasti, se uskutečnila pitva. Ta odhalila překvapivé zjištění. Lock nebojoval do doby, kdy ho džihádisté zabili. Otočil zbraň proti sobě a vzal si dobrovolně život.

Mladíkova matka je nyní plná hněvu a ze ztráty syna viní především kurdské milicionáře. „Dostali ho z Iráku přes hranice do Sýrie. Berou mladé lidi a posílají je do boje jen s nedostatečným výcvikem a překvapivě, vede to k tomu, že rodiče ztrácí své děti,“ popisuje mužova matka. Ryan Lock je už třetím britským dobrovolníkem, který zemřel při boji proti IS.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1