Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britský sběratel si pořídil starý ruský tank. Našel zlato a je z něj milionář

Britský sběratel si pořídil starý ruský tank. Našel zlato a je z něj milionář

Když se britský nadšenec pro vojenskou techniku Nick Mead rozhodl, že si do své sbírky pořídí starý ruský tank T54/69, ještě netušil, že to bude koupě, díky které si přijde na pořádný balík. V obrněném vozidle totiž našel zlato v hodnotě přesahující 63 milionů korun.

Pětapadesátiletý Nick Mead miluje vojenskou techniku, a tak mu nepřipadalo mnoho, zaplatit za starý ruský tank v přepočtu téměř 950 tisíc korun. Nakonec by mu dal za pravdu kdejaký investiční poradce. Když Brit prohlédl palivovou nádrž stroje, nestačil se divit.

Našel v ní totiž zlaté pruty, každý o váze 5 kilogramů, jejichž hodnota podle znalce přesahuje 63 milionů korun. Spolu s Nickem Meadem, který ve své sbírce schraňuje celkem 150 vojenských vozidel různého stáří, byl objevu přítomen i mechanik Todd Chamberlain.

„Vůbec jsme nevěděli, co máme dělat. Není možné jen tak sebrat pět zlatých prutů a jen tak s nimi vyrazit na burzu, aniž byste vzbudili podezření. Rozhodli jsme se tedy zavolat policii,“ řekl deníku The Sun Chamberlain.

Objevitelé zlatého pokladu byli totiž přesvědčeni, že pokud něco uvnitř obrněnce naleznou, budou to zbraně. Tank sloužil ve válce v Perském zálivu, a to je také s největší pravděpodobností místo, kde do něj někdo uložil zlaté pruty. Později byl na lodi odvezen do Velké Británie.

„Museli vyřezat do palivové nádrže otvor a vyplnit jej zlatými pruty,“ myslí si sběratel Mead, který na svém pozemku pořádá pro zájemce vyjížďky tanky a jinými obrněnými vozidly ze své sbírky. Policisté po příjezdu na místo odebrali zlaté pruty a mužům vystavili na nález stvrzenku.

Zlaté pruty byly prozatím uloženy ve speciálním zabezpečeném úložném boxu v Londýně, než se rozhodne o jejich dalším osudu. „I kdybych nic z toho zlata už nikdy neměl dostat zpátky, tak mám stále svůj nádherný tank,“ rozplýval se po prožitém dobrodružství Nick Mead.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1