Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chce utnout další národní tradici. Vyhlášené hranolky už si zřejmě jen tak nedáte

Brusel chce utnout další národní tradici. Vyhlášené hranolky už si zřejmě jen tak nedáte

Nedílnou součástí belgické národní kultury jsou vedle piva či fotbalu také dvakrát osmažené hranolky. O tuto pochoutku však Belgičané možná brzy přijdou. Evropská unie po nich požaduje, aby změnili proces výroby a vyhnuli se tak uvolnění nebezpečné sloučeniny. Belgičané oponují, že takový zásah poškodí chuť hranolek a odmítají se nařízení podřídit.   

Postup na výrobu hranolek je v Belgii ustálený po několik století. Základem jsou čerstvé brambory odrůdy Bintje a dvojí smažení v rostlinném oleji, někdy v kombinaci s živočišným tuke, husím sádlem. Zákazník dostane hranolky, které jsou díky dvojímu smažení na povrchu křupavé a uvnitř krásně šťavnaté, zabalené v papírovém kornoutu, osolené a polité majonézovou omáčkou.

Tradici by ale brzy mohl být konec. Evropská komise dle deníku Guardian chce, aby Belgičané změnili kvůli bezpečnostním rizikům proces výroby. Brambory by dle ní měly být namočeny a krátce povařeny, aby se při smažení předešlo vzniku karcinogenní sloučeniny acrylamidu, který se v některých potravinách vytváří při jejich ohřátí na teplotu vyšší než 120 stupňů Celsia.

Belgičané se takovému postupu výroby smažených hranolků vzpírají. Argumentují, že zkazí chuť hranolek a zničí „bohatou gastronomickou tradici“ země.

Podle mluvčího Evropské komise se nicméně Belgičané nemusí bát, že by jim EU zakázala oblíbenou pochoutku. Komise ale připravuje směrnici, která výrobcům potravin stanoví takový postup, kterým se sníží pravděpodobnost výskytu akrylamidu v potravinách. Stejné riziko vzniku této sloučeniny hrozí vedle hranolek také v sušenkách, ovesné kaši, kávě či chlebu. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin jsou nebezpečnou sloučeninou ohroženy zejména děti.

 

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744