Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Budoucností dopravy jsou podle Uberu létající taxíky. Už si najali posilu z NASA

Budoucností dopravy jsou podle Uberu létající taxíky. Už si najali posilu z NASA

Společnost Uber se velkých výzev nezalekne. Kvůli svým plánům na expanzi v oblasti vzdušné městské taxislužby se jí už z americké NASA podařilo odloudit první zaměstnance. 

Tým Uberu budoucnost taxislužby vidí v létajících taxících. Přesněji řečeno taxi-letadlech. V loňském říjnu společnost vydala rozsáhlou studii týkající se těchto projektů, poté do svého programu Uber Elevate, který se právě budoucností létajících taxíků zabývá, z NASA přetáhla Marka Moora a nyní ohledně dopravy budoucnosti hostí třídenní summit v Dallasu.

Vyhnout se dopravním zácpám tím, že se nalodíte do vzdušného taxikorábu a koloně čekajících aut pod sebou jen vesele zamáváte sice stále zní jako hudba budoucnosti, nicméně ta již začíná nabírat první kontury. „V současné chvíle doufáme, že jsme jen pár let od toho, abychom dělali první experimentální lety v reálných městských podmínkách,“ říká Moore. Budoucnost zkrátka klepe na dveře. 

Uber se však v rámci svého plánu rozhodně neplánuje stát se výrobcem létajících letadel. Technologický gigant však chce hrát „jakoukoliv pomocnou roli, která by přispěla k rozvoji celého odvětví.“

Uber sází na taxi-letadla oproti taxi-helikoptérám. Tento rozdíl je podstatnější, než se na první pohled může zdát, protože helikoptéry produkují mnohem více hluku. A představte si potom život ve městech kde by vám nad hlavou neustále bzučely stovky taxíků.

„Eliminace hluku bude v dalším vývoji velkou překážkou. Nemyslím však, že jakákoliv společnost, která se tímto problémem zabývá, k němu přistupuje správně,“ uvedl pro server Fast Company Tyler MacCready, výkonný ředitel společnosti Apium. Podle odborníků by hluk leteckých taxíků neměl na pár desítek metrů překročit 50 decibelů, tedy zvukovou hladinu běžné lidské konverzace.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744