Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bydlení za všechny peníze. 10 nejdražších domů světa

Bydlení za všechny peníze. 10 nejdražších domů světa

Investice do nemovitostí je většinou dobrý nápad. Podobně uvažují i světoví miliardáři. Ti si kupují či staví domy nedozírné hodnoty. Nabízíme přehled deseti nejdražších.

Updown Court (Velká Británie)

cena: 3,88 miliardy korun

Zámek o rozloze 40 tisíc čtverečních metrů je větší než Buckinghamský palác. V jeho útrobách najdete 103 pokojů. Pro Angličany je to symbol luxusu. Podlaha je tu vyzdobena mozaikou z 24karátového zlata. Vlastníkem je neznámý byznysmen, který nemovitost koupil v roce 2011.

Taohuayuan House (Hong Kong)

cena: 3,98 miliardy korun

Nejdražší dům, který se neznámému kupci prodal v loňském roce, leží v Číně. Má 32 ložnic, jezerní koupaliště, několik nádvoří a zahrad. Pro design domu i jeho okolí bylo inspirací město Su-čou. Název v mandarínštině znamená Utopie.

The Pinnacle (USA)

cena: 4 miliardy korun

Luxusní lyžařská chata je majetkem vlastníků soukromého golfového a lyžařského klubu v Monaně, Tima a Edry Blixsthových. Vyhřívané tu jsou nejen podlahy, ale také příjezdová cesta.

Ellison Estate (USA)

cena: 5,17 miliardy korun

V roce 2004 si americký byznysmen Larry Ellison postavil přepychové sídlo v Kalifornii. Celkem tu najdete 10 budov a rozlehlou zahradu s jezerem. Vše je zasazené do tradičního japonského stylu.

Park Place (Velká Británie)

cena: 5,63 miliardy korun

Ruský byznysmen Andrey Borodin investoval do nemovitosti v Británii. Koupil velkolepou stavbu z 18. století. Její součástí jsou i přilehlé parky, stáje a chalupy.

One Hyde Park (Velká Británie)

cena: 5,71 miliardy korun

Ukrajinský miliardář Rinat Achmetov vlastní dům, který má kromě skvělých výhledů na Londýn ještě jednu přednost. Všechno je v něm neprůstřelné. Najdete tu dokonce i protiatomový kryt. Bezpečí především.

6 Kensington Palace Gardens (Velká Británie)

cena: 5,74 miliardy korun

Čtyřpodlažní dům syna indického ocelářského magnáta Lakšmí Mittala. K dispozici tu má pět ložnic a rozsáhlé služebnictvo. Součástí domu je i rozsáhlá sbírka uměleckých děl.

Fairfield Pond (USA)

cena: 6,42 miliardy korun

Fairfield Pond v New Yorku je prostorný dům s 29 ložnicemi, 39 koupelnami, basketbalovým hřištěm, dvěma tenisovými kurty, bowlingovou dráhou a luxusní vířivkou. Nekupte to za ty peníze. Vlastníkem je investor Ira Rennert.

Villa Leopolda (Francie)

cena: 27 miliard korun

Sídlo, které nechal postavit bývalý belgický král Leopold II. v roce 1902. Dům na Azurovém pobřeží má 19 ložnic, sportovní hřiště, bowlingovou dráhu, několik kuchyní, obývacích pokojů a kinosál. Majitelka Suzanne Marnier-Lapostolleová budovu loni nabídla k prodeji za rovnou miliardu eur.

Antilia (Indie)

cena: 51,74 miliardy korun

Dům indického miliardáře Mukeše Ambaniho v Bombaji by měl zvládnout zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy škály. K dispozici budete mít také parkovací místa pro 160 aut a tři vlastní heliporty.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1