Býk probodl slavného toreadora a usmýkal ho. Španěl zemřel, když pomáhal kolegovi | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Býk probodl slavného toreadora a usmýkal ho. Španěl zemřel, když pomáhal kolegovi

Býk probodl slavného toreadora a usmýkal ho. Španěl zemřel, když pomáhal kolegovi

Slavný španělský toreador Iván Fandiño podlehl v sobotu večer v nemocnici zraněním, která utrpěl při koridě v Aire-sur-l'Adour na jihozápadě Francie. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj mezi zdravotníky. Šestatřicetiletého toreadora podle zmíněného zdroje nejprve ošetřili přímo na stadionu, v sanitce se mu dvakrát zastavilo srdce a zemřel při příjezdu do nemocnice.

Fandiña býk probodl, když vypomáhal svému krajanovi Juanovi del Alamo. Zakopl o pláštěnku a upadl na zem, kde ho býk nabral na rohy. Předtím v aréně při vlastním vystoupení zvítězil a odřízl ucho svého prvého býka při této koridě.

Fandiño byl Bask, narodil se v okolí Bilbaa. Byl známý svou odvahou, neváhal se utkat s býky, které jeho kolegové odmítali.

Naposledy zahynul toreador v aréně loni 9. července, kdy ve španělském městě Teruel býk vyhodil devětadvacetiletého Víctora Barria do vzduchu, pak ho bodl rohem do hrudníku a prudce s ním smýkal. Zhruba o měsíc dříve podlehl mexický toreador El Pana zraněním, která utrpěl při květnové koridě v Ciudad Lerno. Při hledání obdobné tragické události ve Francii je podle AFP nutné se vrátit až do roku 1921, kdy v Béziers zahynul španělský toreador Isidoro Mari Fernando.

Býčí zápasy jsou stále populární ve Španělsku, kde se ročně pořádá okolo 1800 zápasů pro šest milionů diváků, což podle organizátorů každoročně vytváří tržby okolo 3,5 miliardy eur (asi 91,5 miliardy Kč). Nicméně zájem domácího publika o býčí zápasy dlouhodobě klesá a řada měst koridu zrušila.

Historie koridy sahá do doby bronzové, kdy například už krétská mládež měřila síly s býky. Pro první obyvatele Pyrenejského poloostrova (Ibery) byl takový souboj náboženským rituálem, ale Římané z něj udělali show. Moderní korida má kořeny ve Španělsku v 18. století, kdy toreadora z řad šlechty nahradil muž z lidu, který býkovi už čelil bez koně. Tehdy se také začaly stavět speciální arény pro koridu a chovat zvláštní plemena býků.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.