Bývalá členka Národní fronty se zamilovala do migranta z Calais. Ujel do Británie, jí hrozí vězení | info.cz

Články odjinud

Bývalá členka Národní fronty se zamilovala do migranta z Calais. Ujel do Británie, jí hrozí vězení

Blíží se úsvit, když Béatrice Huretová stojí na severofrancouzské pláži a se smutkem v očích sleduje, jak láska jejího života pluje na rozbitém člunu Lamanšským průlivem vstříc britskému pobřeží. Překoná strastiplnou cestu ve zdraví? A uvidí ještě někdy muže, kterého poznala před pár týdny v provizorním uprchlickém táboře v Calais? Když člun zmizel v dáli, 45letá Béatrice se vrátila k autu plná naděje, ale také pochybností. Jakou dohru bude mít její milostný příběh, ale nečekala.

Béatrice Huretová byla ještě před pár lety členkou krajně pravicové Národní fronty a vdovou po policistovi, který byl podle jejích slov rasista. Než v roce 2010 zemřel na rakovinu, byl jedním z mnoha policejních důstojníků, kteří v Calais bránili migrantům proniknout do Eurotunelu a do trajektů směřujících do Velké Británie. Jako policista nemohl vstoupit do žádné politické strany, ke vstupu do nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové proto přiměl alespoň svou ženu.

Béatrice, jejíž příběh přinesla BBC, říká, že nebyla takový rasista jako její manžel. Přiznává ale, že ze „všech těchto cizinců, kteří vypadali odlišně a kteří se dostali do Francie“ měla strach. Po smrti manžela žila s matkou a dospívajícím synem asi 20 kilometrů od „džungle“, provizorní uprchlický tábor nedalo Calais ale na vlastní oči nikdy neviděla.

V roce 2015 ale jednou na cestě z práce potkala malého súdánského chlapce, kterého se jí zželelo, a souhlasila proto, že ho do tábora odveze. Toho času byla uprchlická krize na svém vrcholu. V džungli se tísnilo na 10 tisíc migrantů z Afriky, Blízkého východu či Afghánistánu. Pak poprvé uviděla, v jakých podmínkách zde běženci žijí.

„Měla jsem pocit, jako bych byla ve válečné zóně,“ vzpomíná Béatrice na pohled, který ji přiměl změnit postoj, a rozhodla se, že musí těmto lidem začít pomáhat. Poté, co viděla džungli na vlastní oči, už pro ni totiž „migrant“ nebylo pouze abstraktní slovo. Uprchlíkům začala nosit jídlo a oblečení a k pomoci se snažila přimět i přátele a rodinu. Postupně se seznámila s lidmi v táboře – „od pastevců, přes právníky až po chirurgy“. Mochtára – 35letého bývalého učitele z Íránu, který přestoupil na křesťanskou víru – poprvé spatřila loni v únoru.

Láska na první pohled

Kvůli zrazení islámu se Mochtár stal terčem pronásledování a zřekla se ho i vlastní rodina. Béatrice ho potkala v době, kdy svět obletěla fotografie, na které má spolu s dalšími běženci sešitá ústa na protest proti děsivým životním podmínkám v táboře. „Posadila jsem se a on přišel a velmi laskavě se mě zeptal, jestli bych chtěla šálek čaje. Pak odešel, aby mi čaj připravil. Byl to docela šok. Byla to láska na první pohled,“ vzpomíná Béatrice na jejich první setkání.

Vzájemná komunikace ale nebyla snadná. Mochtár neuměl francouzsky, Béatrice zase mluvila anglicky jen velmi málo. Pomáhal jim proto Google překladač. Vztah s o deset let mladším Íráncem se začal prohlubovat, rozhodla se proto Mochtárovi a jeho přátelům nabídnout, aby se nastěhovali do jejího domu. Na rady svých přátel, aby byla opatrná a nedělala to, nedala.

O tom, jaké jsou jeho plány, neměla iluze. Mochtár se už dřív snažil dostat do Británie ukrytý v zadní části nákladního auta. Nevyšlo mu to a snažil se proto změnit taktiku. Spolu s dvěma přáteli dal Béatrice 1000 eur, aby jim pořídila malou loď. Loni v polovině června pak odvezla všechny tři muže na pláž u města Dunkerque. Zde začala jejich cesta do vysněné Británie. Ani jeden z nich loď nikdy neřídil, přesto kolem čtvrté ranní vyrazili vrtkavým člunem na plavbu skrz nejvytíženější dopravní kanál na světě.

„Oblékli jsme je, aby vypadali jako muži na rybářském výletě,“ říká s úsměvem. O Mochtára však měla strach. Chybělo jen málo a skutečně došlo na nejhorší. Kolem půl sedmé ráno, když se blížili k britskému pobřeží, začali nabírat vodu. „Nejmladší z nich zvracel strachem, největší tvrďák pokuřoval cigaretu a prohlašoval: ‚Jestli musíš zemřít, musíš zemřít, to je život‘ a pak tam byl Mochtár, který vyléval vodu a zároveň volal záchrannou službu,“ říká Béatrice. Nakonec je z helikoptéry spatřila britská pobřežní hlídka a poslala jim záchranný člun.

Za pašování lidí může jít na 10 let do vězení

Po několika dnech se trojce dostala do azylového zařízení, odkud mohli konečně kontaktovat své blízké. „Příští víkend jsem ho šla navštívit,“ říká Béatrice. Od té doby cestuje trajektem do Velké Británie každý druhý víkend, a když není s ním, vidí ho alespoň při každovečerních telefonátech přes webkameru. Společnou budoucnost zatím neplánují, říká Béatrice s tím, že „to bolí, když se vytváření plány, které nefungují“.

„Pokud náš vztah skončí, tak to tak bude, ale dlužím Mochtárovi nádherný milostný příběh, nejkrásnější v mém životě,“ dodává. Její love story pro ni ale nemá zrovna šťastný konec. V srnu byla zatčena a obviněna z pašování lidí. Ironií osudu je, že byla držena na policejní stanici, kde pracoval její manžel. Po zaplacení kauce byla z vazby propuštěna a čeká na soudní řízení na svobodě.

O její vině má soud rozhodnout koncem toho měsíce. Za pomoc íránskému příteli jí hrozí až 10 let vězení a pokuta ve výši 750 tisíc eur. Béatrice byla dokonce zařazena na seznam lidí, které vláda sleduje jako potenciální hrozbu pro bezpečnost státu. Většina lidí figurujících na seznamu jsou přitom radikální islamisté, což ji připadá směšné. Stálo to všechno za to? „Ano,“ odpovídá bez váhání. „Udělala jsem to pro něj. Pro lásku uděláte cokoliv.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud