Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čas jako politikum: Obě Koreje sladily hodiny. Kde jinde ještě hodinky ukazují jinak, než by měly?

Čas jako politikum: Obě Koreje sladily hodiny. Kde jinde ještě hodinky ukazují jinak, než by měly?

Sbližování Severní a Jižní Koreje začalo. Po společném summitu obou zemí, který se uskutečnil minulý týden, udělala KLDR první malý, ale významný krůček alespoň k částečnému sjednocení obou národů – srovnala čas. Hodiny v obou částech ostrova tak nyní ukazují stejně. Přestože se to zdá jako maličkost, důležitá veličina času rozdělovala a spojovala národy v historii už několikrát.

Čína

V celé „zemi draka“ mají lidé na hodinkách stejný čas. Přestože podle klasického rozdělení dle rovnoběžek by se Čína nacházela v pěti časových pásmech, rozdíly se v jednotlivých částech země neuplatňují. Tento systém zavedli dle webu Deutsche Welle v zemi v roce 1949 komunisté, kteří tím chtěli ukázat jednotnost země. Protože čas se řídí podle Pekingu, který leží na východě státu, znamená to, že obyvatelé západu musí vstávat za mnohem větší tmy, kdy by pro ně bylo přirozenější ještě spát.

Španělsko

Přestože Španělsko leží v jiném časovém pásmu než Německo, hodiny v obou zemích ukazují stejně. Nebylo tomu tak ale vždycky. Změnu zapříčinil v roce 1940 diktátor Francisco Franco, který tak chtěl ukázat svoji náklonnost k Hitlerovi. Právě z toho důvodu prý Španělé žijí převážně dlouho do noci, protože slunce tam zapadá až mnohem později než jinde.

Nepál

Také hornatá oblast Nepálu měří čas poněkud jinak, než by bylo obvyklé. V zemi je o 15 minut více než v sousedící Indii. Důvod je přitom spíše úsměvný. Vláda chtěla v Nepálcích povzbudit národní hrdost a představu výjimečnosti a časově se odlišit od velkého indického souseda.

Venezuela

Obvyklým časovým pásmům se vymyká i tato jihoamerická země. V roce 2016 nechal venezuelský prezident Nicolas Maduro posunout čas o 30 minut dopředu. Země, kterou paralyzuje už několik let hospodářská krize, v tom vidí způsob, jak ušetřit na elektřině za svícení.

Samoa

Největší časový skok v historii ale zažili obyvatelé tichomořského souostroví Samoa v roce 2011. Země leží na datové hranici, při jejímž překročení je třeba změnit datum. Před 7 lety si zdejší obyvatelé museli čas posunout o 18 hodin dopředu a prakticky tak tehdy ztratili den života. Důvodem přechodu bylo přiblížení se australskému a novozélandskému času. Krok měl napravit rozhodnutí jednoho zdejšího krále, který v 19. století chtěl utužovat vztahy spíše s Amerikou, a proto souostroví posunul přes datovou hranici blíže Americe.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1