Celá léta jezdíte na eskalátorech špatně. Vědci zjistili proč | info.cz

Články odjinud

Celá léta jezdíte na eskalátorech špatně. Vědci zjistili proč

Je to nepsané pravidlo snad po celém světě. Na pravé straně eskalátoru se stojí a levá je volná pro ty, kdo nemají času nazbyt. Téma nedávno oživil ředitel metra ve Washingtonu, který řekl, že tento zvyk může pohyblivé schody poškozovat. Později svůj výrok poopravil s tím, že stání na obou stranách je bezpečnější. Vědci teď ale přišli s tím, že je i rychlejší. 

V londýnském metru výzkumníci udělali v roce 2015 experiment, při kterém nabádali lidi, aby využívali i volné místo nalevo. Zjistili, že u eskalátorů, které jsou delší než  18,5 metru, se pak tlačenice zkrátí o 30 sekund. Vědci si za vzorovou vzali stanici Green park v Londýně. Vypočítali, že vyjít tamní pohyblivé schody trvá 26 sekund. Pokud člověk stojí, nahoře je za 40 sekund, píše New York Times

V době, kdy je metro plné, se ale na eskalátory stojí fronta, takže průměrný čas těch, kteří stojí je 138 sekund a pro ty, kteří jdou 46 sekund. Pokud by každý stál, průměrný čas by byl pro všechny 59 sekund.

To znamená sice mírné zpomalení pro chodce, ale výrazné zrychlení pro stojící cestující. Vědci zjistili, že počet lidí ve frontě klesl ze 73 na 24.

„Ti, kteří stojí na pravé straně používají většinou každý druhý schod. Ti, kteří jdou, mezi sebou drží rozestupy nejčastěji 3 schody, což plýtvá místem,“ vysvětlili autoři studie.

Že bychom měli používat i levou stranu, má i své technické opodstatnění. Stání napravo ničí eskalátory a přetěžuje je jen na jedné straně. Pohyblivé schody mají jednostranně vytahaný tažný řetěz, dále se víc opotřebují dráhy, řetězy a ložiska. Řeší to například i Pražský dopravní podnik – zkoumá, jak cestující přesvědčit, aby stáli na obou stranách, psal loni deník Metro.

ÚVaha je to hezká, není ale moc pravděpodobné, že lidé v zájmu „vyššího dobra“ své zavedené návyky změní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud