Celý život se sprchujeme špatně. Tělo si dokáže poradit i bez vody | info.cz

Články odjinud

Celý život se sprchujeme špatně. Tělo si dokáže poradit i bez vody

Co se stane, pokud se přestanete sprchovat? Dokážete si vůbec představit, že byste něco takového dokázali? Výsledný efekt by vás možná překvapil. Tělo si se změnou dokáže poradit. A po čase by z vás nešel ani velký zápach.

K takovému experimentu se odhodlal redaktor serveru The Atlantic James Hamblin. Chtěl zjistit, jestli jsou bakterie přirozeně se vyskytující na lidském těle schopné zajistit mu čistotu.

Hamblin na měsíc přestal používat mýdla, antiperspiranty, deodoranty nebo šampon. Sprchoval se jen, když byl viditelně špinavý. Vystačil si však pouze s vodou. Jediné, v čem návyky nezměnil, bylo mytí rukou. To aby předešel případným chorobám.

„Na začátku jsem se cítil špatně, zvlášť když jsem vyšel bez deodorantu. Po čase to ale začne fungovat. Přestanete páchnout. Samozřejmě nevoníte jako po aplikování spreje. Jste prostě cítit jako člověk,“ popisoval Hamblin, jehož inspirovala kolegyně Julia Scottová.

Ta svých 30 dní bez kosmetických prostředků absolvovala už v roce 2014 a efekt si nemohla vynachválit.

Scottová potvrzuje, že také ona po překlenutí kritické fáze přestala páchnout. Navíc se její pokožka přirozeně hydratovala. A její silné akné úplně zmizelo. Jediným přípravkem, který používala, byl antibakteriální tělový sprej.

Hamblin spočítal, že pokud se sprchujeme každý den dvacet minut, ze sta let života nám hygiena zabere celé dva roky. Pokud tedy sáhnete po alternativě bez koupele, můžete začít řešit, co se vším tím volným časem budete dělat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud